Kara'ya ödülü çok gördüler

01.Aralık.2017

Matbaacılar Odası Başkanı ve Yönetim Kurulunun düzenlediği birlik ve dayanışma yemeğine tepki geldi. Matbaacılar sektörüne yıllarını vermiş Hikmet Kara’nın itirazı var. Ödül adı altında mesleğe hizmet edenler dese de öyle olmadığını iddia eden Kara, “Bizler bu mesleğin her alanında gelişmesi ve büyümesi için yıllarımızı verdik ve vermekteyiz. En başta benim bu ödüllere ihtiyacım yok. Ama her nedense her zaman görüştüğümüz arkadaşlar bizi bu ödüle layık görmemiş. Canları sağ olsun da, ödül verdiklerine bakıldığında bu iş körler sağırlar, birbirini ağırlar niteliğinde olmuş” dedi.

Gelelim matbaacıların sıkıntılarına. Dedik ya en büyük sıkıntı bu olsa. Artan dövizler neticesinde malzeme fiyatları almış başını gitmiş. İnternet sayesinde can çekişen bu sektöre (Trabzon için) bir darbe de döviz artışından geldi. Bu artış iğneden ipliğe her şeye zam gelmesine neden oldu.

Öncelikle bu sektörü diğer sektörlerden ayıran en büyük özelliği alet ve edevatların aşırı pahalı oluşu. Yani kısaca teknolojiye karşı mücadele etmek çok güç. Milyonlarca para ödeyeceksiniz, sonra küçük küçük toplayacaksınız. Bu işe kafa yormak lazım. Bu sektördeki insanlara bir çıkış yolu göstermek lazım. Alınacak desteklerle esnaf bir nebze olsun nefes alır diye düşünüyorum. Ne yapıp edip bu destekleri almak için geceyi gündüze katmak gerek. Kısaca hedefe ulaşmak için çok çalışmak...

İşte bu başarılması halinde sadece sektör değil Trabzon’da kazanacaktır. Para dışarı çıkmayacak, Trabzon’da kalacak, istihdamı arttıracaktır.