Diyanet kapansın mı?

16.Ocak.2018

Diyanet İşleri, bin dokuz yüz yirmi dört yılında ATATÜRK tarafından kurulan bir kurum. Kuruluş amacı ise yüzyıllarca dini duyguları sömürülen halkı dini açıdan aydınlatmak, sahte din adamlarından ve hurafelerden kurtarmaktır. İlk başkanı da Kurtuluş Savaşı'nın kahraman hocalarından Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi'dir.

Son yıllarda Diyanet İşleri, kurulduğu ilk zamanlardan farklı olarak din adına söylemleri bir hayli yozlaştırdı. Aydın din adamı yetiştirmek ve halkımıza dini anlatmak yerine, karanlık fetvalar üretmektedir. Atatürk’ün büyük önem vererek kurduğu Diyanet İşleri, bugün ne yazık ki, kuruluş amacından çok uzaklarda.

Son günlerde ürettiği fetvalar halkımız tarafından büyük tepkilere yol açmaktadır. Baktığımızda haksız da değiller. O nedenle Diyanet'in kapanmasını istiyorlar. Ancak, hurafelere ve din istismarcılarına karşı kurulan bu önemli kurumun kapanması doğru değildir. Şu önemli noktayı göz önünden kaçırmayalım: Kurumlar her zaman masumdur. Onları yanlış yönetenler ve amaçları doğrultusunda yön vermek isteyenler sorumludurlar. Devlet gerçeğinde gördüğümüz gibi.

Burada asıl yanlışlık kurumlarla dini karşı karşıya getirmekle olur. İslam dininin en büyük kişilerinden biri olan Hz. Ali’ye devletin dini olur mu diye sorulduğunda olur, devletin dini "ADALETTİR" yanıtını almışlardır. Gerçekten çok önemli ve derin bir konu. Peki, nerede bu adalet? Şimdi düşünelim; Diyanet'in kapanmasını isteyenlerle, bu önemli kuruluşu kötüye kullananlar arasındaki farkı göremeyiz. İslam dini her zaman ileriyi gösterir. Oysa bizim din adamlarımızın aymazlığı ayyuka çıktı.

Dünya ülkelerine baktığımızda, Müslüman ülkelerin tamamı geri kalmışlar ve güçsüzler? Pakistanlı araştırmacı yazar Dr. Faruk Saleemin'e göre, yanlış eğitim verdikleri ve gelişme yararı olmayan bir eğitim sistemi uyguladıkları için diyor. O zaman bizler hurafelerden uzaklaşarak gerçekleri halkımızla paylaşmamız gereklidir.

İşte Atatürk’ün din anlayışı ile bu günkü diyanetin din anlayışı. Yanlışa yanlışla gitmek doğru değildir.