Çıkış yolu mu?

14.Kasım.2017

Ülkemiz siyasi beklenti içinde ve kaos ortamında yaşarken, yeni bir siyasi parti kuruldu. Öncelikle Türkiye Cumhuriyetine hayırlı olmasını diliyorum. Son yıllarda ülkemizde siyasi olarak öylesine fikir ayrılıkları yaşanıyor ki, takip etmemiz mümkün değil.

Siyasi kaostan arınmada bir çıkış yolu aranırken, akıllıca ve profesyonelce düşünülen bir parti kuruluyor: 'İYİ PARTİ.' İyi günler, iyi sabahlar, iyi ki varsın, iyi ki doğdun gibi algı operasyonu yapılmak isteniyor geldi bize.

Elbette siyasi alanda var olma şartlarını değerlendiren kurucuların, eskiye dönüş simgesini düşünmüş olmaları pek de şık olmadı. Türk milletinin ortak değerleri olan sembollerini kullanmaları doğru değil.

Bu semboller manevi değerlerdir. Türkiye’de hala sağı solu anlayamayan siyasetçi yığını var. Merkez sağ veya sol anlayış mı yoksa ATATÜRK’ün cumhuriyetle ilgili ilkeleri mi? ATATÜRK’ü sadece isim pazarlığı yaparak yola çıkarsak yanlış patika sokaklara girmemiz kaçınılmazdır. İşte yeni kurulan parti, çökertilen merkez sağ düşüncede bir umut olabilir.

Ancak parti kurul kurulmaz transfer hareketleri bizlere cumhuriyetin ilk yıllarında kadro dergisi yazarlarından olan bir kişinin ellili yıllarda ben fikir yalakasıyım diyen kişinin ifadeleri geliyor aklımıza. Umarım demokrasi açısından doğru olan yeni parti, yıllar öncesine dönmüş durumda.

Osmanlıya bir özlem mi duyuluyor? Yoksa 'Kayı', kelime anlamı güç, kuvvet ve kudret sahibi demektir. Parti kurucuları güçlü olduklarını söylemek istiyorlarsa TÜRK kelimesinden neden kaçtılar acaba? Büyük Önder’in, 'Bir Türk dünyaya bedeldir' ifadesi bizlere her şeyi anlatmıyor mu?

Sonuçta İYİ Parti Türk siyasetinde önemli bir yer alacaktır. Halkımızın beklentisi, kavgalı siyaseti bırakarak cumhuriyetin ilkelerini biraz daha ileriye götürerek halkımıza refahlı günler yaşatmaktır. Bunu yapmak mümkündür. Yanlışlıklara karşı adalet yolunda olanlarla omuzdaşlık yapılırsa başarılı olacağına şüphemiz yok. Vatandaşlarımızın beklentisi de bu olsa gerek. Tekrar kurulan İYİ Parti ülkemize hayırlı olsun!