Cebindeki 1 lirayı görmesinler...

29.Ocak.2018

Ulaşımda her zaman raylı sistemden ve deniz trafiğinden yanayımdır. Karadaki yoğunluğu ve çevre kirliliğini azaltmanın en makul yolu budur. Gelişmiş tüm şehirler, artık merkezlerdeki karayollarını daraltıyorlar, kent içinde mümkün olduğunca taşıt sokmuyorlar. Buna karşılık ise; metrolarını, tramvaylarını, bisiklet yolu ağlarını, deniz ulaşımlarını sürekli güçlendiriyorlar. Ancak büyükşehir Ordu’da durum hiç de böyle seyretmiyor. İnsanların ulaşımında alternatifleri çoğaltmadan her yeri parselleyerek otopark yaptı, yetmiyor yol kenarlarını abone usulü kiralıyor. Yetmiyor. İstediği paralar da 1-2 lira değil... En az 3-5 liradan başlıyor. Son zamanlarda ‘Borçların tamamını ödedik’ diyen başkan, Ordu’da vatandaşın cebinde para bırakmadı. ‘Popülist politika yapmıyoruz’ diyor sayın başkan, vatandaşın cepindeki parayı almada bence ön safta yer almış gibi... Yasal mıdır bu otopark paraları? Tabii ki hayır. “Yol Üzeri Otopark” uygulaması ile ilgili olarak, bu yerlerden otopark ücreti alınamayacağına dair en az 10 Danıştay kararı bulunmaktadır. Buna rağmen vatandaşların tepkilerine de aldırmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ona benzer belediyeler senelerce bu haksız ve yasal olmayan parayı topladı. Kamuya ait yolları hiçbir yasal dayanağı olmadığı, tersine “oturma ruhsatı” verirken tahsil ettiği “otopark harcının” karşılığını vermesi gerektiği halde Büyükşehir Belediyesi de haksız uygulamayı Ulaştırma Daire Başkanlığı (UKOME) marifetiyle sürdürüyor. Bu “haksız tahsilat” “hukuksuz uygulama” yargı kararlarına rağmen devam ediyor.

Bu usulsüz ve yasal dayanağı olmayan uygulama senelerdir sürüyor. Doğrusu ben artık Ordu Barosu’nun bu keyfiliğe “dur” demesini bekliyorum. Olmadı, başta OTSO ve Esnaf Odaları Birliği olmak üzere meslek odalarından, Tüketici Hakları Derneği başta STK’lardan bekliyorum. Olmadı, CHP’den bekliyorum...

Ordu’da neler için ne komisyonlar kurmadık... Bir tek kanunsuz otopark ücreti tahsilatına karşı çıkmak için komisyon kurmak aklımıza gelmedi! Oysa bir kişi o Danıştay kararlarından birini “eki” yapıp, dilekçe ile yargıya başvurabilirdi. Olmadı... Ordulular haksız otopark ücreti ödemeye bu gidişle müstahak gibi!

Yazarın Diğer Yazıları