Çalışan Gazeteciler Günü 'Bizlerin Bayramı'

10.Ocak.2018

Evet bugün ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ 10 Ocak 1961’den beri düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

Gazetecilerin fikir işçisi olarak haklarının düzenlendiği 212 sayılı yasanın kabul edilişinin yıldönümüdür.

Bu yasa ile gazetecilerin sosyal hakları güvence altına alınmıştır.

Çağın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir.

Her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerin , yani muhabirlerin her türlü tehdit ve yıpranma ile karşı karşıya kaldıklarını herkes söyler de; onların ekonomik ve sosyal imkansızlıklarını dile getirmez. Onun için 10 Ocak benim için buruk bir günün kutlamasıdır.

Bu sektörün uzun süredir içerisindeyim, değişen bir şeyi hala göremedim, değişeceğine de artık inanmıyorum. Çünkü dünyada baş döndürürcesine gelişen sosyo-kültürel ve teknolojik gelişme ile birlikte insanların yaşam tarzı ve geleceğe bakış açıları da sürekli değişmektedir. Eskiden teknoloji bu kadar yabancılaşmamış iken sanki daha mutlu ve iyimserdik gibi geliyor bana...

Evet meslektaşlarım fedakar çalışmalarınızdan dolayı sizlere sadece kuru kuru teşekkür ediyorum. Ayrıca gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesini basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılmasını, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulmasını diliyorum.

Sonuç olarak basının günümüzdeki durumu iç karartıcı tartışmalara neden olurken bizler nasıl bayram yapabiliriz ki?

Ne denli sıkıntı ve engel olsa da; basın hürdür, hür kalacaktır.

GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...