Bölgemizde bisiklet turizmi

20.Ekim.2017

Sizlere bu satırları yazarken bir yandan da Türkiye seyahatim için hazırlıklar yapıyorum. Amerika’dan üç arkadaş, bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çanakkale’den başlayıp Antalya’da sonlandıracağımız bir bisiklet turu düzenliyoruz. Yaklaşık 1300 km sürecek olan bu tur boyunca Ege bölgemizin her karışını görmüş olacağız. 2014 yılında Hopa-İstanbul turu yapmış ve Karadeniz bölgemizin daha önce hiç görmediğim muhteşem yerlerini görmüştüm. Arabayla inanın aynı hazı alamıyorsunuz.

Karadeniz boyunca Giresun ve kısmen de olsa Samsun haricinde bisiklet sporu pek yaygın değil. Üstelik bisiklet binenlere de pek iyi gözle bakılmıyor, onu da yaşayarak gördük. Halbuki bölgemizde yerel ekonomiye çok büyük katkısı olabilecek bir endüstri de spor turizmidir. Spor turizmi deyince de bölgemizde bisiklet sporu çok rağbet görecek bir sektördür. Böyle bir ilgiyi bölgemize çekmek için öncelikle altyapıyı hazırlamak lazım. Bisiklet dostu yollar ve kurallarla başlanmalı. İnsanlarımız bilinçlendirilmeli. Bu çok zor birşey değil aslında. Eğer bazı güzergahlar hem motorlu taşıt hem de bisiklet yolu olarak tayin edilirse ve yollarda bunu belirten işaretler/uyarılar olursa insanlarımız buna alışır. Birçok yayla yolumuz dağ bisikletçiliğine oldukça elverişli olmakla birlikte son derece heyecan ve zevk verecek kapasiteye de sahip. Ama başıboş gezen köpekler bazen tehlikeli olabiliyor. Çok küçük bir uğraşla bunun üstesinden gelinebilir. Bisiklet dostu tesisler de işin başka bir boyutu aslında. Düşünürseniz bir oteli ya da lokantayı bisiklet dostu şeklinde düzenlemek son derece kolay bir operasyon. Yani bisikletli biri geldiğinde mağdur olmayacağı bir sistemden bahsediyoruz. Bisikletini koyabileceği güvenli bir yer sağlanması zaten işin büyük bölümünü hallediyor.

Baktığınız zaman bisiklet turizmi son derece temiz ve doğa dostu bir gelir kaynağı olur aslında. Bölgemizin hele hele şu günlerde doğa dostu yatırımlara çok ihtiyacı var. Özellikle gelir seviyesi çok düşük olan dağ köylerimiz ve yaylalarımıza da hitap edecek bir sektör. Belediyelerimiz ve özel girişimcilerimiz için buradan bu çağrıyı yapıyorum. Çok az yatırımla çok güzel getirisi olan bu sektörü lütfen gözardı etmeyiniz. Saygılar.

Yazarın Diğer Yazıları