Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz

27.Kasım.2017

Seçim zamanı gelince rafa kalkan sigara denetimleri, yazın da bitimiyle tekrar start aldı.

Başta Trabzon olmak üzere iş istihdamında bacasız fabrika olan cafe ve restoranlara uygulanan sigara denetimleri can sıkmaya başladı. Yapıcı olmaktan uzak yüksek egolu denetmenlerin çileden çıkardığı işletmeciler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Sigara yasağına uygun olması için milyonlarca para harcayarak dönüştürdükleri iş yerlerinde hala eksik ve yanlış görüp 1500’den 7500 TL’ye kadar ceza yazmaktalar. Öte yandan özensizce seçilen bu denetçi arkadaşlar için de birçok çirkin iddia var. En başta da adam kayırdıkları yönünde. Zaten bu şikayetler Bimer’e bildirilmiş durumda.

Sigara yasağına en sert tepkiyi gösteren Trabzon olurken en çok denetlenen il de yine Trabzon. Trabzon dışına çıktığınızda bu yasakların esnek olduğunu görmek bile isyan etmeye yetiyor.

İş sağlığı korumaksa, yiyecek ve içeceklere bakmak daha mantıklı olur bence. Yiyecek ve içecek sektöründe dönen dolapların ucu bucağı yok. Bunların yanında sigara sınıfta kalır.

Hele hele kapımıza kadar gelen uyuşturuculara ne demeli? Ekmek peynir gibi her yerden uyuşturucu fışkırırken sigaraya takmak işgüzarlık bence. Polis kayıtlarında ülkede en çok uyuşturucu bölgemizde baş göstermekte. Bence bu sorunlara eğilmek çok daha mantıklı ve akılcı. Kalın sağlıcakla...