SON DAKİKA

Haber > AVM'miz hızla yükseliyor. Ne güzel!

AVM'miz hızla yükseliyor. Ne güzel!

03 Mart 2018 Cumartesi - 06:15

Rize'ye AVM lazım mı değil mi tartışıladursun inşaatında hummalı çalışma devam ediyor.

Tuhaf bir his. Bir yandan bütün ihtiyaçlarını bir arada bulabileceğin cafcaflı kalabalıklar, öbür yandan tüketim toplumu olduğumuz hatırlatması...

Hakkında ne düşünülmesi gerektiğini bile tam olarak kestirmek zor. Hayatımızın öyle bir parçası oldu ki olmazsa olmaz gibi.

AVM'lere karşıyım. Bunu net bir şekilde ifade edeyim önce. İnsanların bir binanın içine doluşup tek havası yürüyen merdiven, ışıltılı tabelalar ve bilinçaltımıza "bunu almalısın, bunu da almalısın" telkini vermesi kapitalizmin tatlı bir dayatması. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz, dışarıyla bağlantınız kesilmiş gibi. Hele o marka hamburgerciler! Oradan yediğinizde Avrupalı gibi pek bir havalı oluyorsunuz! Tam bir ''elitsiniz''! 

Neticede AVM'ler de bu toplumun vazgeçilmezi haline geldi, yapacak bir şey de yok.

Bizimki bildiğiniz şehrin orta yerinde. Yerleşim alanlarının hemen içinde.

Ben sadece AVM'nin değil hiçbir kurum ve kuruluşun artık şehrin içinde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Önce ki yazılarımın birinde bahsetmiştim; Rize gibi  merkezleri dar bir alanda kurulmuş şehirlerin etrafa açılarak büyümesi gerekiyor diye. Üniversitemiz bu anlamda doğru yerde, keza araştırma hastanesi de kendi alanını oluşturdu. Ama yapılmakta olan AVM için seçilen yeri bu mantığa oturtmak mümkün değil.

Tüketime hizmet eden şeyler modern hayatın bir parçası oldu maalesef.

Şehrin çarşısında pazarında ayakta durmaya çalışan küçük esnafın durumu da cabası.

Çarşı esnafı daha samimi geliyor bana. Her bütçeye hitap eden küçüklü büyüklü esnafla AVM'lerin soğuk ve marka dayatan dükkanlarını karşılaştırmıyorum bile.

Sonuç olarak kimine göre ihtiyaç gibi görünen alışveriş merkezleri mümkünse hiç olmasın, ha illa ki olacaksa da şöyle şehir merkezlerinden uzakta olsun.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap