Atamıza ne kadar layık olabiliyoruz?

10.Kasım.2017

“MANEVİ MİRASIM BİLİM VE AKILDIR’’

M.KEMAL ATATÜRK Büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ü ölümünün 79. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Tabii ki millet olarak çok üzüntülüyüz. Yıllardır onu kaybetmenin acısını paylaşıyoruz. Türk milleti olarak çok şanslıyız. Çünkü MUSTAFA KEMAL gibi bir lider, bir dahi Türk milletine nasip oldu.

Gazi’nin söylediği gibi ‘büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir’. Her zaman yüreğimizde taşıdığımız üzüntüyü onun fikirlerine, ilke ve inkılaplarına sahip çıkarak çizdiği yolda dosdoğru ilerleyerek bir nebze de olsa hafifletebiliriz diye düşünüyorum.

“Ben gerektiği zaman en büyük hediyen olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim” demişti MUSTAFA KEMAL... Nitekim öyle de oldu. Yüce insanı kaybettik.

Kaybedilen bir beden de olsa o hala fikirleriyle, milletimiz için yaptıklarıyla, ilkeleri ile kısacası bizi biz yapan her şeyiyle aramızda bir nefes kadar yakınımızda yaşıyor. O milletimizin aydınlık yüzünde, ülkemizin bağımsızlığında, imanımızın hür iradesinde yaşıyor.

Bu yüzden başımız dik, alnımız ak. Çünkü MUSTAFA KEMAL yanı başımızda verdiğimiz değeri; eserlerine sahip çıkarak düşüncelerine ve Cumhuriyete günümüzde topyekün olarak Türk milletinin birliği ve beraberliği için M.KEMAL ATATÜRK’ün göstermiş olduğu bu onurlu ve milli duruşu kendilerine örnek olmalıdır.

Ancak bu şekilde uygar bir toplum çağdaş bir medeniyet olarak varlığımızı sürdürebiliriz. Özellikle Türk gençliği Atatürk’ün gençliğe hitabesinde işaret ettiği ‘gaflet, dalalet ve hatta hıyanet’ içinde bulunanlar karşısında daima uyanık olmalı, milli menfaatlerini her şartta savunmak için daima hazır bulunmalıdır. Atamızın anıldığı anlamlı günler milli birlik ve beraberliğimizi hatırlamamız için özel bir önem taşımaktadır. Ancak bu şekilde MUSTAFA KEMAL ATATÜRK kabrinde rahat uyuyabilir. ATAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ.