Artvin'de turizm imkanı

11.Şubat.2018

Artvin için gerekli olan kalkınmanın öncelikli olarak turizmde yattığını her platformda dile getirmekteyiz. Nitekim bu konuda çok fazla yol kat edemedik. Çalıştaylar düzenledik, birikimlerimizi ve fikirlerimizi dile getirdik; ne yazık ki istenilen seviyeye gelemedik. Turizm firması yetkilisi ile yaptığım bir röportajda altyapı sorunu olduğunu dile getirmişti. Doğal güzellik başlı başına bölgeye turist çekmemektedir. Burada altyapı, turisti ağırlayacak ve çeşitli faaliyetlere yönlendirecek faktörler olmayınca maalesef günü birlik turların sadece geçiş güzergahı olan bir nokta olarak kalırsınız.

Artvin’de özellikle yaz mevsiminde çeşitli festivaller düzenlenerek yerli turizm canlandırılmaya çalışılsa da bu ilimize yeterli olmuyor. Kültürel açıdan çok zengin olan bu güzel memleket daha iyi imkanlar ile donatılmalıdır. Sadece Artvin’den göç etmiş olan gerçek Artvinliler memleketlerine yılda bir kereye mahsus olmak üzere gelseler şehri birazcık olsun canlandırmış olurlar.

Bu yazıyı Şavşat ilçemizin Veliköy kar üstü güreşlerini izlerken yazıyorum. Kış ayında olmamıza rağmen kültürel etkinliklerini devam ettiren Artvin her daim hareket ve bereketi seven bir ilimiz. Nitekim bulunduğum bu bölgede bugün farklı bir ambians ve müthiş bir katılım bulunmaktadır. Çevre ilçeler ve köyler Veliköy’e akın etmişler. Kar üstündeki bu güreşlere yurt dışından da sporcular katılarak ne kadar renkli bir organizasyon olduğunu göstermektedirler.

Artvin’i, memleketimin insanını çok seviyorum. Her gittiğim yerde gururla Artvinliyim diyorum. Artvinli olduğum için aldığım iltifatlar da cabası...

Artvin Valisi Ömer Doğanay Artvin’deki her türlü kültür, spor ve sosyal etkinliğe mümkün oldukça katılıyor ve birçoğuna da katkıda bulunuyor. Turizm konusunda kendisinin ne kadar hassas olduğunu bir medya mensubu olarak görmekteyim. Nitekim böyle bir kamu görevlisinin Artvin’de görev yapması da bizim için bir şanstır. Bazen elimize geçen şansları çok iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın da konu hakkındaki hassasiyetini biliyoruz. Arkadaşlar, ne yapılmak isteniyorsa Artvin içindir. Bu bilinçte olan herkesi göreve daha hızlı ve aktif beklemekteyiz.

Bugünden itibaren her pazar Karadeniz gazetesinde köşelerimiz yer alacak. Artvin ile ilgili tüm sorunlarımızı sınırlarımız çerçevesinde dile getirmeye çalışacağım. Aslında bugün ilk yazımda turizmden bahsetmeyecektim. Veliköy güreşleri olunca direkt turizm aklıma geldi. Yazılacak çok konumuz var; Artvin’de maden, siyaset, sivil toplum örgütleri, gümrük kapısı, ticaret, üretim, ekonomi saymakla bitmeyen gündem maddelerimiz var. Cesur, basiretli, yıkıcı değil yapıcı olmak için varız. Bugünlük esen kalın sevgili okuyucularım.

Yazarın Diğer Yazıları