Artık kuşlar ötmez oldu!

07.Aralık.2017

Bizi yönetenler sağ olsunlar.

Kına yakarlar mı bilmem.

Ağaçların tanımını yeniden yaptılar.

Alışveriş merkezleri, Duble yollar, Taş yığını binalar, siteler yapmak için ağaçları önlerindeki yeşil engeller veya barikatlar diye adlandırmışlar. Tabii bize göre... Ben kesinlikle böyle düşünüyorum. Ağaçların oksijen ürettiklerini unuttular.

Etraftaki pis kokuları emerek havayı temizlediklerini unuttular. Otopark, istinat duvarları, çöp bidonu gibi çirkin görüntüleri örtüklerini unuttular. Şüphesiz doğa kendi haline bırakıldığı zaman kendini yenileyebilen ve insana yaşama sevinci veren eşsiz bir nimettir. Ne yazık ki, insanlarımız çeşitli müdahaleler sonucu günden güne zarar gören doğa ağaçsız bırakılarak kuşların sesini artık duyamaz olduk. Ağaçlar onlarca kuş türlerine yuva demektir. Büyük şehirler ile gelişen ülkelerin en büyük derdi hava kirliliğini yaklaşık büyük oranda ağaçlar temizlemektedir. Hal böyle iken bizi yöneten yerel ve geneldeki yöneticilerimiz ne hikmetse ağaca sıcak bakmıyorlar.

Devletimizin imkan ve kabiliyetlerini yanlış yönlendiren yöneticiler, ağaçları veya ormanları yok ederek yerleşim alanları açmaları çok yanlış. Elbette şehirlerin büyümesi için gerekli çalışmaları yapacaklardır. Ama, bu gibi çalışmaları yaparken, oralarda yaşayan vatandaşların doğa ile barışık yaşamalarını sağlamak belediyenin sorumluluğundadır. Şehrimizde herkesin çamlık diye bilinen bir semti vardı. Şimdi üzülerek bakıyoruz. Bu yöremiz ağlama duvarına döndü. Buralardaki inşaat alanlarına hangi teknikteki anlayış müsaade etti? Havaya dikilen apartmanlarla gelişmişlik ve uygarlık olacağını mı sanıyorsunuz? Ahbap çavuş ilişkileriyle doğa kişilere peşkeş çektiriliyor. Birileri çıkıp bu gibi olumsuzluklara dur demiyor. Diyemiyorlar, diyemezler çünkü izin veren belediyeler. Belediyelerin görevleri, kendi sınırları içinde halkın rahat yaşamasını sağlamak için vatandaşları aydınlatmak ve yol göstermek olmalıdır. Şayet bunları yapamıyorlarsa yaşanabilir bir şehir kirlilikleri öne çıkan bir şehir haline dönüşür. Belediye okullarla, Orman Bölge Müdürlüğü ve Üniversite ile birlikte hareket ederek vatandaşlarımızı bilgilendirmesi hedef olmalıdır. Sizce?