SON DAKİKA

Haber > Alkışlar Gümüşhane Üniversitesine!

Alkışlar Gümüşhane Üniversitesine!

3.11.2018 09:13:00

Geçen hafta; 22-24 Ekim 2018 tarihleri arasında Gümüşhane Üniversitesinde çok önemli bir faaliyet gerçekleştirildi. Son yıllarda, doğal afetlerin sosyal hayatımızı esir aldığı gerçeğinden hareket edilerek, Türkiye’de ilk defa; imkânları ve mekânları büyük üniversitelere rağmen, Gümüşhane üniversitesinin böylesine önemli bir konuda kongre düzenlemesi ve bunu profesyonel katılımcıları ile birlikte eksiksiz ve mükemmel tamamlaması, bölgemiz, ülkemiz ve dahi üniversitemiz adına alkışlanacak bir başarıdır.

“Mülteci, göç, güvenlik ve işbirliği” konulu “I. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi” adı altında icra edilen kongre çok sayıda izleyici tarafından da ilgi ve merakla izlendi. Afet yönetimi konusunda Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen kongreye katılan konuşmacılar “doğal hayat ile sosyal hayatımızın” barışık yaşaması adına çok önemli açıklamalarda bulundular. 5 ülkeden 132 bildirinin sunulduğu kongre renkli görüntülere de sahne oldu. Açılış konuşmasını Girne Amerikan Üniversitesinden Prof. Dr. Günhan Erdem’in yaptığı kongrede birbirinden ilginç konuşmalar gerçekleştirildi.

Konuşmacılardan; Girne Amerikan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk; KTÜ’nün ilk mezunlarından birisi olduğunu hatırlatarak, “Siz altın kalpli insanlarsınız. Geçen yıl Gümüşhane Üniversitemizin çok değerli rektörü ve ekibiyle beraber Girne’de uluslararası ilişkiler açısından önemli olan bir protokol gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmanın bu protokol anlaşmasının tabii bir sonucu olduğunu söyledi.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’te, bu kongrenin “1,5 ayda düzenledikleri 4. kongre olduğunu söyleyerek; afet konusunun herkesi hem ilgilendiren hem de derinden etkileyen en önemli konular arasında yer aldığını belirtip “Biz afeti insan ve faaliyetlerini fiziki, sosyal, ekonomik olarak etkileyen, aynı zamanda bunları durduran, azaltan olaylar olarak tanımlıyoruz. Biz afetleri kendi içerisinde insanın müdahil olup olmamasına göre, gelişme hızına göre, kökenine göre gruplara ayırıyoruz. Hangi sınıflandırmayla tanımlarsak tanımlayalım insan hayatını derinden etkilediğini biliyoruz” diye konuştu.

AFAD Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu ise, afet yönetiminin hiç bitmeyecek bir sürecin ana başlığı olduğunu belirterek, “Bugün afetlere dünden daha hazırlıklı olduğumuzu söyleyebiliriz. Afet risklerini azaltmak mümkün olsa bile tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle afet mevzuatında yeni güncellemelere her zaman ihtiyaç olacaktır” dedi.

 Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise kongreden en fazla faydalanacak kişilerden birisinin de kendisi olduğunu belirterek, “Gümüşhane ili rol model olabilir. Gümüşhane’de felaketlerin hepsi var. Deprem, sel, kaya düşmesi, gibi pek çok olaya şahitlik ettik diyerek konuşmasını ibn’i Haldun’un “Coğrafya kaderimizdir” tespitiyle tamamladı.

İnsanı ve insanlığı tehdit eden “doğal afetler ve alınması gereken tedbirler” konusunda, üstelik uluslararası boyutta; böylesine güzel gerekli ve de başarılı bir kongrenin Gümüşhane Üniversitesince gerçekleştirilmesi takdir edilecek bir çalışmadır. Bu tür bilinçlendirme çalışmalarının ülkemizin her tarafında yapılarak toplumsal bilinçlendirilmenin tamamlanması en acil temennimizdir.

YORUMLAR

255

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap