Acı ders!

11.Şubat.2018

İkinci devrenin iki formda takımı dün Rize’de karşı karşıya geldi, maç sonu sahadan haklı bir galibiyet alarak ayrılan takım ise bu ligin organik takımı Altınordu oldu.

Benim merak ettiğim, Çaykur Rizespor teknik kadrosu ve futbolcuları Altınordu takımının istim üzerinde ve son haftalarda nasıl bir futbol oyun anlayışı ile mücadele ettiğinin farkında mıydılar acaba? Bu takım yıllardır her sezon ligin ikinci devresine fırtına gibi başlar ve play – off potasına gelerek stop eder. Böyle çıkışta olan bir takıma karşı bizim takımın kurmayları ve futbolcularının derslerine daha iyi çalışmaları gerekirdi. Kısaca dün Altınordu takımı Rizespor’a çok acı ders verdi.

Ege temsilcisi başta kalecileri Erce olmak üzere muazzam bir savunma anlayışını sahaya yansıttı. Nerdeyse bir gram hata yapmadılar, yapsalar da bizim takımın forveti o pozisyonları eline ayağına dolaştırdı durdular. Savunmada iyi kapanan konuk takımın orta sahası dirençli çıkınca zaten iş kendiliğinden çözüldü. Özellikle bizim adımıza çıkarken kaptırılan basit toplar kalemizde üç gol görmemize neden oldu. Bu kadar pahallı tecrübeli kramponlar, bu kadar ucuz hata yaptığı zaman topu her seferinde filelerden çıkarmak zorunda kalırsın.

Rize’nin zaafını iyi çözen ve bunu sahada uygulayan başka bir takım görmedim bu sezon. Adamlar dersine iyi çalıştı, tam tersi bizim takım hiç çalışmadı ve sınıfta kaldı. Bu acı mağlubiyet hem ders olsun hem de nazar boncuğu.

Yazık oldu, ikinci devre beş nokta transfer yapıldı ama bana göre bu transferlerin bazıları takım içinde balans ayarından oynadılar. Hele ki ilk devrenin bitimine beş dakika kala İbrahim hocanın iki oyuncuya kement atarak yanına çekmesi, sonraki haftalarda o oyunculardan nasıl bir verim alınacağı konusunda aklım bitti. Devre bitsin bırak soyunma odasına, beş dakikada girdiler de ne oldu? Ha, belki takım üzerine şok etkisi olur diyorsanız, ben buna katılmıyorum. Bireysel hata olur, zaten bu takım son yıllarda bireysel hatanın kitabını yazdı, roman olarak raflarda duruyor.

Maça tekrar dönecek olursam Rizespor oyunun kontrolünü genel olarak elinde tutsa da, kâğıt üzerinde etkili futbolcularının düşük performans altında son derece basit hatalar yaptılar. Özellikle orta saha dirençsiz bir görüntü verdi. Altınordu takımı çok iyi kapandı ve kapılan ikram topları ile hızlı çıktılar sonuca gittiler. Önümüzdeki haftalarda bu takımda çok şeylerin değişmesi gerekiyor. Elle taç atmasını bilmeyenler, futbolu ayakla nasıl oynayacaklar? Her maçta Vedat çıkıp, sırtlamaz seni. Bu futbol, takım oyunu. Özellikle savunmadaki duruşunuz, orta sahada göstereceğiniz direnç ve hücumda hareketlilik sizi bir yerlere taşır.

Sonuç olarak İbrahim hoca birilerini kazanırken birilerini kaybetmeden bu işi çözecek tecrübeye sahip, fazla balans ayarından oynamadan kendi oyun şablonu altında son 13 hafta içinde bizi hedefe getirecek oyuncu grubunu içinde bu işi götürür. Enseyi karartmadan, dersler çıkartarak yolumuza devam edeceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları