80 milyon Atatürk!

20.Kasım.2017

■ Bakıyorum 10 Kasım'dan beri 'ben senden daha çok Atatürkçüyüm' yarışı yapılmakta. Öncelikle şunu belirteyim: Kimin, kimden daha çok Atatürkçü olduğunu bu güne değin herhalde tartan bir cihaz olmamıştır, olamaz da. Ama 'ben Atatürkçüyüm' diyen her fert bunu Atatürk ile ilgili yaptığı icraatlarla, söyleyişlerle anlatabilir. Bir de Mustafa Kemal Atatürk'ü böyle anlatalım.

■ O doğdu, güneş gölgede kaldı... O doğdu, nemrutlar, firavunlar, Karunlar dize geldi... O doğdu, halk abat oldu... O doğdu, Batı dünyası sus pus oldu. O doğdu, kılıçlar kalem, sözcükler en büyük güç oldu. Tüm dünyada barış tohumları ekildi... En önemlisi, halk aydınlığa, refaha kavuştu.

■ Demokratik, laik, sosyal devlet çarkları takır takır işledi. Şevket Süreyya Aydemir'in "Tek Adam" diye nitelediği, Aşık Mahzuni Şerif'in "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" diye tanımladığı, "Bir daha gel Samsun'dan" diye seslendiği Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin başına gelebilecek ilk ve belki de son şanstır.

■ Devletin sırtında kambur olan saltanat, hilafet gibi yapılanmalara son verilmesi için çok çalıştı.

■ Aydınlanmanın önündeki en büyük engellerden biri olan eski alfabeyi yeni Türk harfleriyle değiştirdi. Modern ve çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti'ni nakış nakış, ilmek ilmek işledi. Küllerinden doğan bir devletin temeline adını yazdırdı.

■ Bu güne kadar kurduğu cumhuriyeti hazmedemeyip yıkma planları yapan iç ve dış mihrakların bu planlarının her defasında suya düşmesinin tek nedeni, Türk halkının yüreğindeki 'Atatürk sevgisi', sarsılmaz kale gibi duran 'Türk' kavramıdır. 1919'da Samsun'dan başlattığı Kurtuluş Mücadelesi'nde yedi düvele karşı savaştı. Göğsündeki iman ve azim en zor anlarında bile hiçbir zaman eksilmedi.

■ Sakarya Meydan Muharebesi'nde "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır" komutunu verdiğinde işgalci devletlerin tek tek vatan topraklarından defolacağı inancını açığa vurmuş, nitekim Başkomutanlık Meydan Savaşı'nda söylediği "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir" emriyle ordusunu şaha kaldırıp düşman üzerine yürütüp "ütopya" olarak lanse edilen düşüncesini Büyük Zafer'le taçlandırmıştır.

Samsun'da, Çanakkale'de, Sivas'ta, Amasya'da, Erzurum'da, Trabzon'da... Kısacası Türkiye'nin her karış toprağında Atatürk'ün imzası var. O, yeri doldurulamayacak büyük bir şef, büyük bir liderdi.

■ Günümüzde büyük önderin kişiliğine, milli ve manevi değerlerine, kurduğu cumhuriyete, ilke ve devrimlerine saldıran meczuplar, bilmeliler ki, artık Türkiye'de 80 milyon Atatürk yaşamaktadır!

***

NATO KAFA NATO MERMER!

■ Kim ki Türk'ün liderini düşman gösterir, anında ağzının payını alır... Her kim, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin son cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef tahtasına koyarsa cevap yine sert olur.

■ NATO'nun kontrol amaçlı Norveç'te gerçekleştirdiği Trident Javelin adlı tatbikattan söz ediyoruz. Mesele, tatbikatın ne amaçla ya da nerede yapıldığı değil; tatbikatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'düşman' cephesinde gösterilmeleriydi. Türkiye'nin 1932 yılında Milletler Cemiyeti'ne girerek aktif bir şekilde uluslararası işbirliğine katılmaya başlamasıyla devam eden süreç 1950'li yıllarda NATO'ya katılımla taçlanmıştı. Norveç'teki skandal aklımıza şu soruyu getirmiyor değil hani: "Acaba NATO Türkiye'nin üzerini çizmek mi istiyor?"

■ FETÖ bağlantılı ABD'nin Türkiye'ye yönelik oyunlarının ayyuka çıktığı bu son süreçte Atatürk'ün fotoğrafının ve Erdoğan'ın da isminin düşman tarafında gösterilmesi, büyüme trendinde olan ülkemize karşı içlerindeki kin ve öfkenin dışavurumudur.

***

ANTİPATİK TAVIRLAR

■ 'Sempati' sözcüğünü Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ndeki 'sıcakkanlı' tanımından biraz saparak, 'kendini dev aynasında görmemek, insanlara yüksekten bakmamak' olarak da tarif edebiliriz. Siz insanlara ne kadar yaklaşırsanız, o paralelde saygı görür, sevilen bir insan olursunuz. Yaptığınız bir işte başarılı veya başarısız olmanız size insanlara yaklaşımınızda engel olamaz. Örneğin Trabzonspor... Kulüp son yılların belki de en hicranlı dönemini Muharrem Usta başkanlığında yaşadı. Tarihi hezimetler taraftarları incitse de sevdalarından vazgeçmelerine neden olamadı.

■ Bir gerçek var ki, taraftarların gösterdiği sıcak ilgiyi maalesef başkan Muharrem Usta gösteremedi, göstermiyor. Başkanlığının ilk aylarında sıcak ve ılımlı mesajlar veren Usta, başarısız sonuçların ardından camiayla arasına sürekli duvar ördü.

■ Bu 'limoni tablo' son olarak TÜFAD'ın düzenlediği ödül gecesinde sahnelendi. TÜFAD Trabzon Şubesi'nin gecesinde hazır bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in eleştiri okları geceye katılmayan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta'nın üzerindeydi. Genç, spor camiasını buluşturan davette Usta'nın yokluğunun üzüntü verici olduğunu söyledi.

■ Usta'nın daha önce de benzer birçok davete icazet etmediği biliniyor. Misyonu sporun etik değerleriyle Trabzonspor gibi köklü bir kulübü paydaşlarıyla bütünleştirmek olan Başkan Usta'nın tam aksine soğuk rüzgarlar estirmesi bordo-mavililere fayda değil zarar verir. Usta'ya sosyal medyaya verdiği önemi bu tür etkinliklere ve değerlere de vermesini tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları