SON DAKİKA

Haber > 12 Kasım'da Anma'mı olur?

12 Kasım'da Anma'mı olur?

9.11.2018 09:40:00

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım’da hayata gözlerini yumdu. O’nun yokluğunu her 10 Kasım’da değil, her gün arar olduk. Bir ülkenin ve milletin varoluşunun mimarı, kurucusu, kurtarıcısı Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde anmak için çeşitli etkinlikler düzenlenir, hatta o hafta Atatürk Haftası olarak değerlendirilir.

Atatürk’ün vefatının 80’inci yıl dönümü olan 10 Kasım’ın bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle Konya’da bu anmanın 12 Kasım Pazartesi gününe kaydırıldığı okullara bildirildi. Bu arada Antalya’da bir imam hatip lisesi öğrencisi “Atama saygısızlık yapılan yerde benim işim yok” diyerek sınıfı terk etti.

Bu öğrenci şimdi tepki görürüm diye okula gidemiyor. Çıkıp bir ilgili yetkili de ‘gel evlat, sana kimse dokunamaz ve söz söyleyemez’ demiyor. Ne hale geldik Allahım! Milleti kutuplaştırmaya, bölmeye götürecek adımları atanlara sessiz kalanlar bunun vebalinden nasıl kurtulacaklar?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı 10 Kasım günü saat 09.05’te saygı duruşu ile yapılması gerekirken neden 12 Kasım olarak belirlendi? İşte bu soru cevap bekliyor.

Hep söyledim, hep seslendim, hep uyardım, Atatürk ile sıkıntınız var ise O’nun ve silah arkadaşlarının kurduğu ülkemizde O’na saygısızlık yapmayın hiç olmazsa. Nedir derdiniz Allah aşkına? Uğraşmayın beyler, boşuna uğraşmayın, silemezsiniz milletin gönlünden Atatürk sevgisini, silemezsiniz tarihten O’nun kahramanlıklarını.

Ülke olarak çağdaş medeniyeler seviyesine ulaşmak için çalışmak, üretmek varken, Atatürk ile uğraşmayı yeğlemek ne kazandıracak acaba? Bırakın artık bu tip manevraları. Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin okullarında herkes okuma yazmayı öğrenip tahsilini yaptı, yetişti, ülkeye hizmet etme fırsatı yakaladı.

Bu kadar özgür bir ülkeyi kuran lidere bu denli saygısızlık yapmak hangi vicdanın ürünüdür acaba? Çöken bir imparatorluktan yeni bir devlet kuran bir lidere saygı duymayı bırakıp O’nu ölüm yıl dönümünde anmak yerine maniple yoluna girmek hiç de şık ve yakışık olmadı.

Yineliyorum, gelin Atatürk’e saygısızlık yapma, onun eserlerine saldırma huyunuzdan vazgeçin ve ülkem için taş üstüne taş koyun. Öğretmenlerimin öğrencilerini daha donanımlı bireyler olarak yetiştirmelerine destek olun. Sarılın beyler Atatürk’e ve bıraktığı mirasa iyi sarılın. O’ndan zarar gelmez, aksine aydınlık bir gelecek sağlanır.

YORUMLAR

255

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap