TRABZON’DA RUH SAĞLIĞI!

Trabzon’da çocuk, ergen ve yetişkin danışmanlığı veren ‘Karadeniz Farkındalık Enstitüsü’ Psikoloğu Nida Kutlu Kazancıoğlu, ruh sağlığının neden önemli olduğundan bahsetti.

14.Şubat.2018
TRABZON’DA RUH SAĞLIĞI!

Trabzon'da hizmet veren ‘Karadeniz Farkındalık Enstitüsü’ çocuk, ergen ve yetişkin danışmanlık merkezi psikoloğu Nida Kutlu Kazancıoğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kazancıoğlu, Karadeniz Farkındalık Enstitüsü’nde her yaş grubuna danışmanlık hizmeti verdiklerini, çocuğu olan ebeveynlerin taleplerinin çoğunlukta olduğunu belirtti ve neler yaptıklarından bahsetti. İşte Kazancıoğlu’nun açıklamaları: Ruh sağlığı neden önemli, neler yapıyoruz...

ERKEN FARKINDALIK HAYAT KURTARIR

“Çocuklar bazında merkezimizde yaptıklarımızı sayacak olursak şunları söyleyebiliriz: 2-6 yaş arasındaki çocuklar için gelişim takibi ve zeka testleri uyguluyoruz. Çünkü sağlıklı büyüme ve erken farkındalık hayat kurtarır. Çocukların yaşayabileceği tüm psikolojik problemlerle ilgileniyoruz ve eş zamanlı ailelere psiko-eğitim vererek anne ve babaları da sürece dâhil ediyoruz. Okul çağındaki çocukların akademik gelişimi ve okula uyum problemleri ile ilgileniyoruz. Anne-çocuk arasındaki ilişki ve bağlanma problemleri ile çalışıyoruz. Evlat edinilmiş çocuklara ve ailelerine psikolojik destek sunuyoruz. Duygusal, fiziksel ve cinsel istismar konuları ile ilgileniyoruz. Kaygı problemleri, tırnak yeme, alt ıslatma, kaka tutma, kardeş kıskançlığı, tikler, arkadaşlık ve uyum problemleri de çalıştığımız konular arasında. 

SINAV KAYGISI

Kaygı yaşamımızı olumsuz etkilemediği sürece olması gereken doğal bir duygudur. Ancak yaşamımızı olumsuz yönde etkilemeye başladığında bununla ilgili destek almak önemlidir. Birey olma sürecinde ilerlerken yaşamımızın her anında olan bir diğer etken de sınavlar. Burada kaygımızı kontrol etmek ve becerilerimizi geliştirmek adına sınav kaygısı ile de çalışıyoruz.

DEHB ve ÇOCUKLAR

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgileniyoruz. Dürtüsellik, hareketlilik, saldırganlık, kurallara uymada güçlük, öfke kontrolsüzlüğü, arkadaş edinememe olarak gördüğümüz DEHB’de en doğru tedavi yöntemi karma yöntemdir. Burada şunu anlatmak istiyorum: Psikiyatr desteğinin yanında çocuğun öfkesini yönetmeye, problem çözme becerisi ve sosyal becerilerini geliştirmeye ihtiyacı vardır. Bunu çok önemsiyoruz. Bütün bunlarla beraber DEHB olan çocukların ailelerinin işlevselliğini arttırmak da en önemli noktalardan biridir.

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Çocuklar normal veya normalin üstünde zekaya sahip olmalarına rağmen öğrenme problemleri yaşıyorlar. Çocuklara öğrenme güçlüğü ile başa çıkabilecek öğrenme stratejilerini öğretiyoruz. Aynı zamanda çocuklara ve ebeveynlere bu süreçte psikolojik destek de veriyoruz.

YETİŞKİN DANIŞMANLIĞI

“Yetişkinlere yönelik danışmanlık hizmetlerimiz konusunda da şunları sıralayabiliriz: Evlilik öncesi evliliğe hazırlık amaçlı ilişki geliştirme programlarımız var. Aynı zamanda ilişki problemleri yaşayan çiftlerle çalışıyoruz, boşanmış ebeveynlere ve çocuklarına da bu süreç içerisinde psikolojik destek sunuyoruz. Travmatik yaşantılarla çalışıyoruz. Günümüzde en çok görülen panik atak, okb ve depresyon gibi genel sorunlarla da ilgileniyoruz. Ergenlik döneminde yaşanan tüm problemlerle çalışıyoruz. Merkezimizde danışmanlık hizmetine başvurmak ve daha detaylı bilgi almak isteyen okurlarımız www.karadenizfarkindalik.com adresi üzerinden web sayfamızdan veya ofis gsm 0 553 756 61 01’den bilgi edinebilirler.