Trabzon’da öğrencilere para tuzağı

08.Kasım.2018
Trabzon’da öğrencilere para tuzağı

Karadeniz Gazetesi - ÖZEL / Trabzon’da iki yıllık üniversite okuyan ve bunu 4 yıla tamamlamak için hayaller kuranlar çok fena çarpıldı. Yabancı ülkelerde sınavsız okuyabileceklerini belirten M.S.Y. tarafından Trabzon’da en az 20 kişinin dolandırıldığı iddia edildi. 

PARALARI ÖDEDİLER

Trabzon’da iki yıllık üniversite okuyan gençler yasal bir şekilde Bulgaristan’da sınavsız iki yıl daha okuyarak bölümlerini tamamlamak istediler. Trabzon’da ki bir yurt dışı eğitim danışmanlığına müracaat eden gençler ilk etapta kayıt parası olarak 900 Euro ödediler. Daha sonra dil belgesi içinde 2 bin 500 Euro daha verdiler.

SENET TEKLİF ETTİ

Evraklarını tamamlayan gençler M.S.Y. isimli eğitim danışmanı ile birlikte Bulgaristan’ın yolunu tuttular. Bin bir zorluk çekerek Bulgaristan’a varan öğrenciler M.S.Y.’nin kendilerini dolandırdığını hazırladığı evrakın ise sahte olduğunu anlayınca paralarını geri istediler. M.S.Y. ise parasının olmadığını bunun için senet verebileceğini belirtti.

NUMARALAR KAPALI

Toplamda 25 bin lira civarında para verdiklerini belirten öğrenciler, “Hayallerimizi çaldı. Bizde savcılığa suç duyurusunda bulunduk ancak hiçbir cevap alamadık” ifadelerini kullandılar. Öğrencilerin elinde M.S.Y.’ye ait olan kart vizitteki hiçbir numaranın kullanılmaması ise öğrencilerin tüm hayallerini yıktı.

Kemal BEKTAŞ