TOKİ YAZDI ESNAF BOZDU!

Trabzon Araklı’da TOKİ tarafından yapılan sanayi sitesinde fiyatlar üç sefer vatandaş aleyhinde güncellenip, KDV’de yüzde 1’den yüzde 18’e çıkartılınca esnaf dükkanları almama kararı aldı.

16.Aralık.2017
TOKİ YAZDI ESNAF BOZDU!

MİLYONLUK HATA

TOKİ tarafından Trabzon’un Araklı ilçesinde yapılmakta olan sanayi sitesinde işler karıştı. Sanayi sitesinden dükkan alacak olan esnaf ve sanatkarlar, TOKİ’nin üç sefer fahiş fiyat aralığında güncelleme yapması ile yüzde 1 olan KDV’yi yüzde 18’e çıkarmasına adeta isyan etti. TOKİ’nin KDV savunması ise ‘yazım hatası’ şeklinde oldu.

GERGİNLİK ÇIKTI

Yaşanan durum karşısında Araklı Sanayi Sitesi Kooperatifi ve üyeleri bu saatten sonra nasıl bir yol izleyeceklerini kararlaştırmak için bir araya geldi. Toplantıda gergin anlar yaşandı. Kooperatif Başkanı Yaşar Çebi, birlik ve beraberlik çağrısı yaparak üyelerin toplu şekilde alacağı kararın başkan olarak arkasında duracağının sözünü verdi.

İMZA TOPLADILAR

Yetkili kurumlar tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle esnaf dükkanları almama kararı aldı ve imza topladı. Toplantıda konuşma yapan esnaflar TOKİ’nin sözleşmede ‘tahmini fiyat’ yazarak kendilerini kandırdığını iddia etti. Esnaf, aynı zamanda TOKİ yetkililerin fiyat artışı konusunda hiçbir açıklama yapamadığını kaydetti.

Meryem AKGÜN

KaradenizGazete