İnsanlık dramı!

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açılmasına yönelik protestolarda Gazze'de 60 silahsız masun Filistinlinin öldürülmesini CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun kınayarak, “Yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır” dedi.

16.Mayıs.2018
İnsanlık dramı!

İsrail'in 14 Mayıs 1948'teki kuruluşunun 70. yıldönümünde ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açılmasına yönelik protestolarda Gazze'de 60 silahsız masun Filistinlinin öldürülmesine CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun kınadı. Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır diyen Güzide Uzun, “ Binlerce masum Filistin’linin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur” dedi.

BÜYÜK BİR PROVOKASYON

Uzun açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail,  Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.”