Cami kayıyor yok mu durduran?

Trabzon Köprübaşı Beşköy’de Büyük Doğanlı Camii, altından akıp giden toprak nedeniyle kayıyor. Mahalle sakinleri, her yağmurda ecel terleri dökerken tedbir alınmasını istedi

10.Ağustos.2018
Cami kayıyor yok mu durduran?

1998 yılında Trabzon Köprübaşı’nda meydana gelen sel afeti felaket yaşanmıştı. İlçede hala sel ve heyelan korkusu yaşanıyor. Beşköy’de Büyük Doğanlı Camii, yıllardır altından akıp giden toprak nedeniyle kayıyor. Mahalle sakinlerinden Mehmet Harmanlı, “Aşırı yağmurlardan dolayı burası sele gitti. Yaşanan en küçük yoğun yağışta mahalle sakinleri ve cami imamı burayı terk ediyor. 1998 yılında Beşköy’de bir sel afeti yaşandı, yeniden bir felaket yaşamamak adına devlet büyüklerimize seslendik. Geldiler, keşif yaptılar ama galiba yeterince sesimizi duyuramadık. Hizmet alamıyoruz, boyutunu mu anlayamadılar orasını kestiremedik. Her yağmurda, her gök gürültüsünde can korkusu yaşıyoruz.

Durumu Trabzon Valisine intikal ettirdik, sağ olsun geldi ama netice yok. Biz seçimden seçime hatırlanıyoruz onu gördük. Konuyu farklı bir vaziyete getirmek istemiyoruz ama ‘bize namaz kılarken cami sele giderse şehit olursunuz’ diyenlere cevabımız: Biz bu vatan için, cami için şehit oluruz” dedi. Ümmiye Özkay da “Çocuklarımız için endişeleniyoruz. Her yer kayıyor. Kaç sene oldu, her yağmur yağdığında korkuyoruz. Devletten yardım istedik. Bu zamana kadar neredeydiler? Camimiz, evlerimiz, çocuklarımız tehlikede. Burada bir can kaybı olduktan sonra vahlanmak para etmeyecek” dedi.

Haber:Meryem AKGÜN