Cazibe merkezi olacak!

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, “Bölgeyi cazibe merkezi yapmak için Türkiye'nin en büyük kayak tesisini başlangıç ayağı Ayder Yaylası olacak şekilde planladık” dedi.

14.Kasım.2017
Cazibe merkezi olacak!

Rize Valisi Erdoğan Bektaş,  Kaçkar Dağları'ndaki turizm potansiyelini aktif hale getirmek için Türkiye'nin en büyük kayak tesisini başlangıç ayağı Ayder Yaylası olacak şekilde planladıklarını söyledi. Bektaş, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi'nin organize ettiği “Müstakil Düşünceler Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, turizm alanında son yıllarda bölgeye dönük artan ilgiyi yeni imkanlarla artırmaları gerektiğini belirtti.

Yeni turizm noktaları oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Bektaş, “Ayder Yaylası benzeri şartlara sahip 11 nokta daha tespit ettik. Ayder ile birlikte 12 noktanın tamamının ulaşım ve altyapı sorunlarını çözmek için bir dizi ihale gerçekleştirdik. İmar planlarını yaptık. Uzun vadede çok verimli yeni değerler ortaya çıkacak." dedi.

TURİZMİN HİZMETİNE SUNULACAK

Kaçkar Dağları'nın Rize sınırları içerisinde ise 2 bin ila 3 bin rakım arasında turizmin hizmetine sunulabilecek 100'e yakın zirve bulunduğuna değinen Bektaş, “Kaçkarlar; ülkemizin Alpler'i, Himalayalar'ı dır. Turizmde Karadeniz kalkınma hamlesi Kaçkar Sıra Dağlarına göre planlanmalıdır” diye konuştu.

Ovit Tüneli ile birlikte yapımına başlanan havalimanı projesinin tamamlanması ile bölgenin değerinin yükseleceğinin altını çizen Bektaş, "Kaçkarlara havalimanı ile ulaşım çok daha kolay olacak. Kaçkarlar, sadece kış turizmi olarak değerlendirilmemeli. İlkbahar ve yaz ayları için de ayrı bir cazibe merkezi." şeklinde konuştu.