ALTI ŞAHANE ÜSTÜ VİRANE!

Rize'de altında maden işletmesi olan köy kayıyor. Kaymaların sebebinin dinamit patlamaları olduğunu savunan vatandaşlar duruma çare bulması için yetkililere seslendi.

13.Mart.2018
ALTI ŞAHANE ÜSTÜ VİRANE!

  target='_blank' href='/arama.aspx?ara=Rize'>Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde yaşayanlar, dinamit patlatmaları nedeniyle toprak kaymaları yaşandığını, durumun kendilerini korkuttuğunu söyledi.

İlçenin Madenli beldesinde 800’e yakın nüfusu bulunan Çamlıca ve Maden mahallerinde meydana gelen toprak kaymaları ve çatlamalar nedeniyle mahalle sakinlerinin huzuru kaçtı. Duruma, 1994 yılında Çayeli Bakır Madeninin galerileri açıldığı mahallede madende yapılan dinamit patlatmalarının sebep olduğunu savunan vatandaşlar, duruma çare bulunması için yetkililere seslendi. Dertlerini anlatan pankartlar hazırlayan insanlar, bunları köyün belirli yerlerine astılar.

ATINDAKİ TOPRAK KAYINCA EVİ ASKIDA KALDI

Evinin altında toprağın göçmesiyle evi askıda kalan ve evini kullanamayan Muhammet Şişman “Oturmak nasip olmadı. Bu vaziyete geldi maalesef, oturulacak halde de değil. Evin altı yaklaşık 1 metre aşağıya doğru battı. Ben burada yaşamak zorundayım, çocuklarımızı burada büyütmek zorundayım ama bizim yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Biz madene karşı değiliz, tabii ki devletimiz bu madenleri işletecek ama insanlar bu kadar mağdur edilmez” dedi.

"60 YAŞINDAYIM ATLAYA ATLAYA GEZEMEM"

Çaylıklarda can güvenliklerinin olmadığını ileri süren 60 yaşındaki mahalle sakini Fatma Çalışkan, “Biz burada çay topluyoruz, çocuklarımız peşimize geliyor düşüyor, işçilerimiz düşüyor, ben geliyorum düşüyorum ne yapayım. Ben 60 yaşında kadınım. Ben bu çaylıkta atlaya atlaya gezemem” ifadelerini kullanırken” dedi.

"MEZARLARIMIZIN KIBLELERİ DEĞİŞTİ"

Madenli Maden Mahallesi Çevre Koruma ve Dayanışma Dernek Başkanı Turgut Yılmaz ise, mezarlıklarının kıblesinin değiştiğini iddia ederek, “Bizim mezarlarımız burada, mezarlarınızı da alın gidin diyecek hale geldiler ama biz terk etmek istemiyoruz, vatanımızdır biz burada yaşayacağız. Devleti araya sokarak bizim arazilerimiz zorunlu istimlak etmeye çalışıyorlar. Mezarlarımızın kıbleleri değişti” ifadeleri ile tepki gösterdi.