Gaga Gölü büyülüyor!

Ordu’nun Fatsa ilçesine 10 kilometre mesafedeki Gaga Gölü’nün doğaseverlerin ve fotoğrafçıların ilgisini çektiğini dile getiren Muhtar Kaynar, “Fatsalılar olarak gölümüze sahip çıkıyoruz” dedi

16.Nisan.2018
Gaga Gölü  büyülüyor!

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Gaga Gölü görenleri büyülüyor. Fatsa’ya 10 kilometre mesafede yer alan Gaga Gölü, baharın gelmesiyle birlikte doğaseverlerin ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Sefaköy sınırları içinde bulunan Gaga Gölü ile ilgili bilgiler veren mahalle muhtarı Yusuf Kaynar, “Göle asfalt yolla ulaşım sağlanıyor. 60 dekarlık bir alanı kaplayan Gaga Gölü, Bolaman Irmağı ile batısındaki Yassıtaş mevkisi arasında yaklaşık 6 km’lik bir alanı etkileyen heyelan sonucu, yapıyı oluşturan yüzeyde oluşmuştur. Gölün derinliği 10-15 metre arasında değişiyor. Gölün ortasında küçük bir adacık bulunuyor. Fındık bahçelerinin arasında, yeşillikler içindeki göl, birçok bitki ve hayvan türünü barındırıyor. Göl 1. ve 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alındığını biliyoruz. Gölü besleyen büyük bir akarsu yok. Dip kaynakları, yüzeysel akış ve göl alanına düşen yağışlarla besleniyor” diye konuştu.

Gaga Gölü’ne özellikle doğasever ve fotoğrafçıların büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Kaynar, “Fatsalılar olarak gölümüze sahip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler