YÜKSELEN DEĞER GÜMÜŞHANE

Üniversite kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Gümüşhane, Belediye Başkanı Ercan Çimen’in projeleri bir bir hayata geçirmesiyle de gün geçtikçe değer kazanıyor.

16.Mayıs.2018
YÜKSELEN DEĞER GÜMÜŞHANE

4 yıl önce Gümüşhane’ye belediye başkanı seçilerek göreve gelen Ercan Çimen, geçen dört yılını birim amirleri ve basın mensupları ile değerlendirdi. Sema Doğan Parkı’nda gerçekleşen toplantıda Çimen, gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projelerden söz etti. Başkan Çimen’in açıklamaları şöyle:

BÜYÜYORUZ

“Tarlada izimiz olacak ki harmanda sözümüz olsun. Dört yılda güzel bir noktaya geldik. Her ilde bir üniversite uygulamasının en iyi örneği Gümüşhane olmuştur. Gümüşhane her geçen gün hedeflenen projeleri ile gelişmeye devam ediyor. Bütçemiz 40 milyondan 90 milyona çıkmıştır. Belediye Çalışanımız 200’den 500’e çıkmıştır. Nüfusumuz 30 binden 60 bine çıkmıştır. Bir yıl içinde dört ödül aldık. Üniversitenin katkısı ise kaçınılmazdır.”

BAHÇECİK BARAJI

“Merkez Bahçecik Köyü’nde kurulacak içme suyu barajı ile şehrimizin kaliteli içme suyu sorununu önümüzdeki 50 yılı kapsayacak şekilde çözeceğiz. Bahçecik Barajı projemize entegre olacak şekilde Deveboynu ve Artabel’deki kaynak sularını da şehrimize kazandırma için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

KONUT PROJESİ

“Şehrimizde artan konut ihtiyacını karşılamak üzere TOKİ ile Belediye ortaklığında Hasanbey Mahallesi’ne bin 840 adet konut yapılacak. Konut çalışmalarımız kapsamında Bağlarbaşı Mahallemize yine TOKİ işbirliğinde 238 konut yapılacak.”

MODERN PAZAR YERİ

“Kıbrıs Çarşısı’nda yapacağımız Pazaryeri projesinin yapım işini yaklaşık 10 milyon lira maliyetle 22 Temmuz 2015 günü ihale ettik. İhalesini yaptığımız fore kazık işinin tamamlanmasının ardından Nisan ayında projemizin yapım işine başlayacağız. Kademe kademe yükselen bir yapıya sahip olan ve yaklaşık 12 bin 650 m²’lik bir yapı alanı olan projede; 115 araçlık otopark, Belirli günlerde pazarcıların tezgahlarını açabileceği 2 bin 970 m² kapalı, 700 m²’lik açık pazar alanı, Her gün açık bulunacak olan 22 adet dükkan Her türlü ihtiyaca karşılık verebilecek 790 m²’lik çok amaçlı salon yer alıyor.”

ISLAH ÇALIŞMASI

“Devlet Su İşleri ve Belediye olarak ortak yürüttüğümüz Harşit Çayı Islah projesi tamamlandığında Harşit Çayı şehrimizin gerdanlığı haline gelecek. Şehrimize gelen herkes Harşit Çayı etrafında rahatça gezerek zaman geçirebilecek. Harşit Çayı Dere Islahı Projesi ile birlikte Belediye olarak 73 parselde kamulaştırma yapacağız. Bu kamulaştırmaların toplam tutarı; 30 milyon 738 bin 960 TL’dir. Bu bedelin Belediye kaynakları ile karşılanması mümkün değildir.”

MEZBAHANE

Belediyemize ait mevcut mezbahanenin dere ıslahı çalışmaları nedeniyle yıkıldı, olmasından dolayı yeni mezbahane ve hayvan pazarını şehrimize kazandırdık.

İTFAİYE BİRİMİ

“Belediyemize yeni İtfaiye Müdürlüğü Hizmet binası kazandırdık. Projemize kapsamında 2 bin 500 metrekarelik kapalı alan ile 8 itfaiye aracının rahatlıkla yer alacağı şekilde tasarlandı.”

KENT PARK VE

HAYVAN BARINAĞI

“Çamlıca Mahallesi’nde 144 dönüm alanda içerisinde yürüyüş parkurları, piknik alanları ve seyir kulesinden ibaret olup, toplamda bin 500 m²’lik bir alandan oluşuyor. Kent Park ve Hayvan Barınağı’nın yakında hizmete girecek.”

KÜLTÜR VE TURİZM YOLU

“Gümüşhane Bağlarbaşı Mahallesi Sarı köprü mevkisinden başlayarak Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi camisine kadar olan çevre yolu hattı boyunca düzenlenerek olan ‘Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi’ hayata geçirildi.”

KÜLLİYE VE AŞEVİ

“Yeni Mahalle'de Büyük İslam Alimi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri'nin Kur’an öğrendiği Emirler Camisi’nde 2 bin 200 m2’lik alan içerisinde mimarisine uygun taş görünümlü şadırvan, Külliye niteliğinde aşevi, kütüphane, oturma alanları ve peyzaj düzenlemeleri yapılacak.”

KANALİZASYON

“DSİ tarafından yürütülen Harşit Çayı ıslahına Türkiye’de ilk defa Belediyemiz tarafından eklenen yaklaşık 3,5 milyon lira değerindeki Kanalizasyon Hattı Projesi devam ediyor. Harşit Çay’nın her iki yakasına yaklaşık 13 kilometre uzunluğunda borular döşendi., Harşit Çayı kanalizasyon atıklarından temizlendi.”

AMBALAJ ATIĞI

“Daha önceden iptidai bir şekilde saklanan tüm malzemelerimizi yeni yaptığımız 3 depo ile koruma altına aldık. Ayrıca Temizlik İşleri Müdürlüğümüz için tuz deposu yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca 1000 m2 alana ambalaj atıkları toplama ve ayrıştırma merkezi kurduk.”

NİCE PROJELER

“Muhtar ve taziye evi, Paşa Hamamı restorasyonu, 15 Temmuz Zafer Meydanı Sağlıklaştırma Projesi, aile yaşam merkezi, öğrenci yurdu, akıllı durak, Fatih Parkı ve tarihi, kreş, su depolarının yenilenmesi, kapalı otopark ve asfalt çalışmaları gibi nice çalışmalara imza attık ve çalışmaya da devam ediyoruz.”

GÜMÜŞSU FABRİKA

“Gümüşsu fabrikasını satın aldık. Yakında hizmete girecek ve orada yüz kişiyi istihdam edeceğiz.”

YAPILMASI PLANLANANLAR

“Hava ray, kentsel yenileme, tünel surları, Conca Kalesi seyir terası, mesire alanı, gençlik parkı, Kuşakkaya cam seyir terası, şehir hamamı, güneş enerjisi santrali, yok kenarı oturma alanları bunlarda yapmayı planladığımız ve alt yapısını oluşturduğumuz projeler.”