SON DAKİKA

Haber > Gümüşhane’de BEÇ tavuğu dağıtıldı

Gümüşhane’de BEÇ tavuğu dağıtıldı

10 Ağustos 2018 Cuma - 12:18

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü, kene ile biyolojik mücadele kapsamında beç tavuğu dağıtımı yapıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü, kene ile biyolojik mücadele kapsamında beç tavuğu dağıtımı yapıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Şube Müdürü Ahmet Usta’nın katıldığı dağıtım töreninde Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın ile köy muhtarlarının yanı sıra kurum çalışanları da hazır bulundu. 

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonundan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kene ile mücadelede kullanılmak için Gümüşhane’ye getirilen 'Kene Savar' Beç Tavukları, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı görülen köyler başta olmak üzere vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Dağıtım sırasında konuşan Bölge Müdürü Ahmet Usta “Ülkemizde meydana gelen kene vakalarının artmasının akabinde bir arayış içerisine girildi. Bunun ortadan kaldırılması bakımından Genel Müdürlüğümüzce bazı tedbirler üzerinde duruldu. Bunlardan birisi de biyolojik mücadele dediğimiz ilaç kullanılmadan yapılan mücadele çeşidi. Bu 'beç tavukları' Afrika kökenli tavuklar. Bizim bölgemizde de kene vakaları görüldüğü için bu hayvanların yaygınlaştırılması uygun görülüyor. Bu tavukların sembolik olarak dağıtımını yapıyoruz. Muhtarlarımızın, her hanede birkaç tane olacak şekilde çoğaltmalarında yarar var” dedi.

Kenelerle biyolojik mücadele kapsamında yaşadığı bölgelerde bu tür böcekleri fazlaca tüketen Afrika kökenli kanatlı hayvanlardan olan beç tavuklarının, her yıl üreyerek çoğalmasıyla beraber, kene ile biyolojik mücadelenin katlanarak artmasının hedeflendiğini belirten Bölge Müdürü Ahmet Usta, "DKMP 12. Bölge Müdürlüğümüzün, insanların yaşadıkları ortamlardaki bu mücadelesi, alınan olumlu sonuçlara göre artarak devam edecektir” diye konuştu.

Dış ortamlara ve ilaçlara karşı son derece dirençli parazitler olan kenelerle, mücadele son derece güçtür ve zaman zaman yapılan bilinçsiz ilaç kullanımı tabiatın kirlenmesine sebep olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı kenelerle karşı kimyevi mücadele yerine biyolojik mücadele yapmak maksadıyla köylülere beç tavukları dağıtılıyor.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap