SON DAKİKA

Haber > 'Gümüşhane artık turizme hazır'

'Gümüşhane artık turizme hazır'

10 Ağustos 2018 Cuma - 12:13

Gümüşhane’de şehrin yöneticileri ile TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu üyeleri ve turizm sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Gümüşhane’de şehrin yöneticileri ile TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu üyeleri ve turizm sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Vali Okay Memiş başkanlığında Ramada Gümüşhane Otelde düzenlenen toplantıda Gümüşhane’nin turizm potansiyeli masaya yatırılarak, gelecek hedefleri ve talepler değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Vali Memiş, yapımı devam eden yeni Zigana tünelinin dünyanın en uzun ikinci, Avrupa’nın ise en uzun tüneli olacağını ifade ederek, tünelin tek başına turizm destinasyonu haline geleceğini söyledi.

“Gümüşhane artık turizme hazır”

Gümüşhane’nin Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan tarihi İpekyolu üzerinde yer aldığını hatırlatan Vali Memiş, “Gümüşhane artık turizme hazır. Giriş kapımız Zigana olacak. Zigana’da sokak sağlıklaştırma çalışması başlattık. Limni Gölü’nün yolunu yaptık, yılda 10-15 bin kişi gelirken şimdi 100 bin kişi gelmeye başladı. Torul kalesi Cam Seyir Terası’na 7 ayda 100 bin kişi geldi. Karaca Mağarasının yolunu yaptık her yıl 150 kişi ziyaret ediyor. Şiran’daki Tomara Şelalesinin yolunu sıcak asfalt yaptık.  Yine Tomara Şelalesi’ne cam seyir terası yaptık. Süleymaniye Mahallesi’nde çay ocağı açtık, butik otele başladık, önümüzdeki günlerde de kayak merkezini ihale edeceğiz” dedi.

TURSAB Başkanı, yönetim kurulu üyelerinden ve firma yetkililerinden Karaca Mağarasına gelen otobüslerin kent merkezine uğramadan geri dönmemeleri isteyen Vali Memiş, şunları kaydetti: “Tur otobüsleri şehir merkezine gelsinler. Bu tur otobüslerini kent merkezine indirdiğimiz takdirde vatandaşlarımız büyük memnuniyet duyacak. Bu entegrasyonu beraber sağlayalım. Biz Zigana’da, Limni’de, Tomara’da, Kürtün Örümcek Ormanları ve yaylalarımızda alt yapı sorunlarının birçoğunu tamamladık. Biz Süleymaniye’yi Karadeniz’in Safranbolu’su sapmayı planlıyoruz. Ben ilin valisi olarak sizin bütün taleplerini karşılamaya hazırım.” 


Turizmin Gümüşhane için önemine dikkati çeken Vali Memiş, “Turizm bizim için önemli bir geçim kaynağı. Gümüşhane, bin yıldır Romalılardan beri altın ve gümüş çıkarılan bir çanak. Gümüşhane adını da buradan alıyor. Süleymaniye’de Müslüman Türkler, gayrimüslim teba, Rum ve Ermeni Hristiyanlar barış içerisinde birlikte yaşadılar. Hoşgörü anlamında bir Hatay gibi, Mardin gibi o bölgeyi kalındırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölgesi Başkanı Hasan Volkan Kantarcı ise turizm destinasyonlarında önemli faktörün ulaşım ve konaklama olduğunu söyledi.

Bölgede büyük bir turizm yoğunluğu olduğuna dikkati çeken Kantarcı, “Bu yoğunluğa alternatif destinasyonlar aranıyor. Alternatif gidilecek yerler aranıyor. Gümüşhane’yi bu sıkışıklığı açmayı başarabilecek nokta olarak görüyorum. Sadece güzergah üzerindeki Torul Kalesi Cam Seyir terası bile günübirlik turlara ciddi artışa sebep oldu. Çünkü yeni bir destinasyon. Gümüşhane’nin diğer destinasyonlarıyla ilgili de ulusal anlamada ciddi tanıtma ve pazarlamaya ihtiyacımız var. Ben Gümüşhane’nin başarılı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise kentin altyapı sorunlarını çözmek için mücadele verdiğini belirterek, “Belediye Başkanı olarak 4 yıldır bu mücadeleyi veriyorum. Şehrin değiştiğinin herkes farkına varıyor. Biz, belediye yatırımları, altyapı yatırımları ve turizm alt yapı yatırımları için işimizin başındayız” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar da Gümüşhane turizminde son iki yıl içerisinde büyük bir mesafe alındığı dile getirdi. Turizme yönelik yapılan yatırımlardan memnuniyet duyduğunu belirten Bayraktar, “Alt yapı ve ulaşım noktasında eksiğimiz yok denecek kadar az. Gümüşhane’ye gelen turların dışında ferdi turist sayısı son zamanlarda artmış durumda. Kentte saymakla bitiremeyeceğimiz turizm zenginliğine sahibiz” ifadelerini kullandı. 

Toplantıya, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Genel Meclisi Başkanı şerif Bayraktar, Vali Yardımcısı Ali Arıkan, GTSO Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölgesi Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, STK temsilcileri, ilgili kurum müdürleri, seyahat acenteleri temsilcileri ve kentteki turizm işletmecileri katıldı.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap