Kamulaştırma bedeli neden ödenmemekte?

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, “Hükümet vatandaşın kamulaştırma bedelini neden ödememektedir? Vatandaşı neden mağdur etmektedir?” diye sordu.

25.Şubat.2018
Kamulaştırma bedeli neden ödenmemekte?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM söz alarak Başbakan yardımcısı Recep Akdağ'a Arhavi Organize Sanayi Bölgesi için gerçekleştirilen kamulaştırmaların 45 gün zaman aşımına uğramasına karşılık vatandaşa hala bedellerinin ödenmediği ifade etti ve Hükümeti duyarlı olmaya çağırdı.

Bayraktutan yaptığı konuşmada; “Başkanım, Artvin'in Arhavi ilçesindeki organize sanayi bölgesine ilişkin arazilerin istimlaklerine ilişkin kamulaştırma işlemleri tamamlanmış, vatandaş gerekli bedellerin altında olmasına rağmen bu yeri ihtiyari olarak idareye vermiş ama aradan geçen kırk beş günlük zaman içerisinde, yüzlerce aileyi ilgilendiren bu kamulaştırma sorununa ilişkin olarak ne yazık ki bedeller yatırılmamıştır” dedi.

VATANDAŞ MAĞDUR

Bayraktutan şöyle devam etti: “Vatandaş bu bedellerin yatırılması konusunda bugüne kadar devletten, idareden, Hükûmetten gerekli olgunluğu beklemiş ama ne yazık ki kırk beş günlük süre geçmiş olmasına rağmen vatandaş mağdur durumdadır. Vatandaş haklı olarak şunu sormaktadır: İdare ve devlet kendi alacağına gerekli yasal faizi uygulamakta ama borçlu olduğu durumda, kırk beş günü aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen ve bedeller arazilerin gerçek değerlerinin altında olmasına rağmen, anlaşmanın varlığına rağmen ne yazık ki devlet bu konuda ödemeden kaçınmaktadır.”