SON DAKİKA

Haber > Hamdi Zıvalıoğlu; ''Bu çocuklar başaracak''

Hamdi Zıvalıoğlu; ''Bu çocuklar başaracak''

19 Temmuz 2018 Perşembe - 11:15

Teknik direktör Hamdi Zıvalıoğlu: “Kulüp olarak çok sancılı bir dönemden geçiyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız”

Hafta başında top başı yapan TFF 3. Lig 3. Grup'ta mücadele eden 1461 Trabzon’un deneyimli teknik direktörü Hamdi Zıvalıoğlu, gazetemize samimi açıklamalarda bulundu. Yeni sezon çalışmalarına başladıklarını ifade eden Zıvalıoğlu, “Altyapı hazırlık dönemini geçireceğiz. Takım planlaması yapacağız. A takımının kampından gelecek oyuncularımız olacak. Ardından onların katılımlarıyla birlikte Ağustos’un 6’sında Erzurum’a kampa gideceğiz. Başarılı bir sezon geçirip 1461 Trabzon’u eski günlerine geri getireceğiz.”

Trabzon futbolu için altyapının 'olmazsa olmaz' olduğunu söyleyen Zıvalıoğlu, badireli dönemleri, sarp yolları aşıp iyi bir noktaya geldiklerini ifade ediyor. Transfer ihtiyacı hissettikleri takdirde bundan çekinmeyeceklerinin altını çizen başarılı teknik adam, basamakları sindire sindire çıkmaları halinde bunun meyvelerini alacakları düşüncesinde.

BURADA OYNAMAKTAN MUTLULAR

A takıma giden genç sporcuların olgunlaşmış halde buraya gelmelerini planladıklarını belirten Zıvalıoğlu: “A takıma giden oyunlara her şey anlatıldı. Eğer takımda kalırsanız kalırsınız, kalamazsanız 1461 takımına gideceksiniz, orada oynayacaksınız. Bizim oyuncuya ihtiyacımız olduğunda 1461 takımından oyuncu alacağız. Bu kriteri araya koydukları zaman futbolcuların da bakış açıları tamamen değişti. Kampa gitmeyen oyuncularla görüştüğümüzde çok keyiflendiler. Biz tepki koymalarını bekliyorduk. 6 oyuncuyla görüştük, hepsi burada oynamak istiyor. Şu anda geriden gelenlerin hepsi böyle düşünüyor. Buranın çok büyük bir değer olduğunu çocuklara iyi bir şekilde anlatmak gerekiyor. Bunun için bazı sancılar çekmeye devam ediyoruz. Ama değişen yönetim ve buraya verilen değer eskiden olduğundan daha iyi bir noktaya geldi.”

GENÇLER DAHA ÇOK ÇALIŞMALI

Birçok Trabzonlu, yetenekli futbolcular olduğunu fakat gerektiği kadar çalışmadıklarını ifade eden Zıvalıoğlu, “Yetenek bakımından Trabzonlularda bir sıkıntımız yok. Çocuklar hocalarından ziyade kendi çevrelerine daha çok güveniyorlar. Bu onları sürekli çalışmaları gerektiren yerlerde hep geriye doğru itiyor. Çocukların hayatında öyle bölümler var ki 14-17 yaş arasında bu bölüm genelde boş olarak geçiyor. Bu yaşlarda yapılması gereken çalışmalar çocuklara beyhude geliyor.”

Zıvalıoğlu'nun öncelikli amacı, çocukları bilgisayar, telefon bağımlılığından kurtarıp spora yönlendirmek. Onlara sorumluluk yüklemeye çalışıyor. Bu yönde gecesini gündüzüne katıyor. Bunu "Düşünerek oynamak yoktur" felsefesiyle yansıtma düşüncesinde. Zira o, düşünülünce zaman kaybedileceği görüşünü savunuyor.

AİLELERE GÖREV DÜŞÜYOR

Teknik adamlar olarak futbolun eğitimciliğini bildiklerini söyleyen Zıvalıoğlu, şöyle devam etti: “Biz de dahil yeni gelişen olaylara kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Veliler ister istemez belli bir noktada duruyor çünkü çocuğuna duygusal olarak bakıyor. Bu noktada çocukların yanında olması gerekirken aileler biraz yanlış tutum sergiliyorlar. Çocuklarının hatalarını görmezlikten geliyorlar. Çocukları artık bakkala ekmek almaya bile göndermiyorlar. Sosyal yaşamları kalmadı çocukların. Sosyal yaşamları, ellerinde telefon, bilgisayar. Biz bunları da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Çocukların sorumluluklarını arttırmaya çalışıyoruz. Her şey sorumlulukta bitiyor. Şimdiki oyuncularda erken olgunlaşma var. Çok fazla düşünüyorlar. Futbolcu düşündüğü zaman kaybedecektir. Düşünerek oynama yoktur.” 

KARİYER PLANLAMALARI YAPACAĞIZ

Bugünkü jenerasyonla eski jenerasyon arasında farklılık olduğuna dikkat çeken Zıvalıoğlu'nun bu konuya ilişkin görüşleri de şöyle: “İhtiyaçlar artık zamanla değişmeye başladı. Bizim o zamanki ihtiyaçlar ve olaylara bakış açımız burayı bir iş olarak görmemizdi. Ben futbolu bir meslek olarak yapıyorum. Futbol oynarken de antrenörlük yaparken de. O zamanlar dünyamızda sadece futbol vardı. Şimdiki futbolcular hedef koyuyor ama hedef koymanın ne demek olduğunu bilmiyorlar. Hedeflerini koyarken bedeller ödemeleri lazım. Acı çekmeleri lazım. Futbolcunun buradan geliş ve geçiş dönemi sınırlandırılmalıdır. Futbolcularla kariyer planlamaları yapacağız. Bu futbolcuların bir kısmı zamanla A takıma çıkacak. Çıkamayanlar başka takımlara gidecektir. Bazılarını da 1.5 yıl burada tutacaksınız. Çünkü alttan gelen oyuncuların da önünün açılması gerekiyor. Hem gelen oyuncuları yetiştireceğiz hem de sirkülasyonu sağlamış olacağız.”

 Hırs ve özgüven kavramlarını futbolcularının beynine kazımaya çalışan Zıvalıoğlu, formanın aslanın midesinde olduğunu belirtiyor. 146 Trabzon'un bir eğitim yuvası olduğunun altını çizen deneyimli teknik adam, futbolcularının evlerinde futbolu konuşmalarını yasakladı, bu konuda ailelelere de telkinlerde bulunuyor. Ona göre, futbolun analiz edildiği tek yer, saha.

FORMAYI KAPMALARI LAZIM

Altyapıda çok yetenekli oyuncular olduklarını ifade eden teknik direktör Zıvalıoğlu, “Bazı nedenlerden dolayı geri kalıyorlar. Ben sporcuya baktığım zaman hep A takım seviyesinde görüyorum onları. Hepsinin A takımda nerede oynar onu düşünüyorum. Şimdiki oyuncuların inanılmaz şansları var, A takımda oynayabilmeleri için. Trabzonspor son yıllarda maddi anlamda çok zorlanıyor. Futbolcular da bunun farkında olmalılar, kendilerini yüzde yüz işlerine vermeliler ve formayı kapmalılar. Ne düşünüyorsak onu uygulamak zorundayız. Kulüp olarak çok sancılı bir dönemden geçiyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız. Çocuklar evlerine gittiği zaman futbol konuşulmasın. Aileler maçlarına yorum yapmasınlar. Biz zaten burada her şeyi analiz edip anlatıyoruz. Bizim işimiz onları yönlendirmek. Hatalarını biz burada her şeyi anlatırız. Velilerin bunları yapmamaları lazım. Futbol konusu eve taşınmamalı. Eleştiri kelimesini insanlar çok farklı anlıyor. Eleştiri doğruyu bulmaktır" dedi.

Haber: Arif SIRTKAYA

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap