SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türk-İş'ten asgari ücrete zam talebi: Olması gereken miktarı açıkladı

Türk-İş'ten asgari ücrete zam talebi: Olması gereken miktarı açıkladı

23 Haziran 2022 Perşembe - 16:48

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette beklenen ara zam hakkında açıklamada bulundu. Atalay, ‘en makul’ artışın 6 aylık enflasyon düzeyinde olması gerektiğini ifade etti.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ara zam beklentisi ile ilgili görüşlerini paylaştı. En makul artışın 6 aylık enflasyon düzeyinde olması gerektiğinin altını çizen Atalay, en azından ara zam ile nefes aldırılması gerektiğini ifade etti.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’a açıklamalarda bulunan Atalay, kamuoyunda asgari ücrete ara zam konusunda bir beklenti oluşturulduğuna dikkat çekti.

Asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılması konusunda ilk açıklamanın mart ayında AKP eski Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan geldiğini belirten Atalay, bunun üzerine kendisinin de 22 Mart’ta Abant’taki toplantıda, geçmiş yıllarda aralık ayından önce asgari ücret artışını görüşmediklerini ama her ayın başında açıklanan enflasyon miktarının asgari ücretliye, emekliye yansıtılabileceğini söylediğini anlattı.

'İŞÇİYE, ÇALIŞANA NEFES ALDIRACAK ÜCRET VERİLMELİ'

Bu alım gücüyle insanların aralık ayına kadar hayatını devam ettiremeyeceğini söyleyen Atalay, “Milletin talebine cevap vermek lazım. İşçiye, çalışana nefes aldıracak ücret verilmeli. Asgari ücrette muhakkak artış olmalı” diye konuştu.

'ZAM MALİYETİNİ HAZİNE VE İŞVEREN ÜSTLENMELİ'

Asgari ücrete ara zam formülleri arasında sosyal güvenlik priminde indirim yapılması da yer alıyor. Söz konusu prim indiriminin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması görüşlerine itiraz eden Ergün Atalay, “İşsizlik Fonu’ndan verilmesini istemiyorum. Benim paramı niye veriyorlar. Fondan verilmesi sağ cepten alıp sol cebe koymak olur. Prim indirimi yapılacaksa hazineden karşılanmalıdır. Asgari ücrete ara zammın maliyetini hazine ve işveren üstlenmeli” diye konuştu.

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap