Şehitlere saygı

06.Eylül.2017

Şehit Aileleri Derneği Başkanı İsmail Karaca siyasileri ağır dille eleştirdi. Peki eleştirisinde haksız mıydı? Tabii ki hayır, sonuna kadar haklıydı. Olay, bayram günü yaşandı. Bayramda şehitler için düzenlenen törende yoklar.

Kurban Bayramı’nın 1. gününde her yıl olduğu gibi yine ilk tören Sülüklü mezarlığındaki şehitlikte yapıldı. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve az sayıda vatandaş katıldı. Ülkemiz bu durumdayken şehitlerimize gösterilen bu nezaketsizliğe tepkisizlik de ayrı bir üzüntü kaynağı.

Birlik ve beraberliğin katbekat artması gerekirken bu tür vefasızlıklar can sıktığı gibi şehit ailelerini de derinden üzüyor. Duyarlı gibi gözüken fakat duyarsız olan siyasi kimliklerin kamera karşısında gösterdikleri performansı bu tür anma törenlerinde de görmek istiyoruz. Şehit aileleri asla ve asla yalnız kalmamalı. Onlara göstereceğimiz ilgi ve alakayla, duydukları tarifsiz acıyı bir nebze olsun hafifletirsek ne mutlu bize... İşte bu duygu ve düşüncelerle başta siyasiler olmak üzere halkımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

ŞANA HALKI BIKTI USANDI

Trabzon’un Şana mevkiinde yapılması planlanan kavşağın nasıl olacağı sırrını korumaya devam ediyor. En son verilen bilgiye göre, Cevahir Outlet’in önünde dal çık yapılarak trafik rahatlatılacaktı. Turizm sezonuna denk gelen çalışmadan ötürü vatandaş çileden çıkmak üzere.

Kazaların ve trafik rezaletinin yaşandığı bölgede yaşayan vatandaşlar yol yapımıyla alakalı pek gözle görülen bir ilerleme olmadığı kanısında. Bir iddia ise, yapılan kazılarda burada dal çık yapılmasının mümkün olmadığından dolayı buranın akıllı kavşak olacağına dair...

Eğer bu doğruysa onca etüt ve çalışma neye göre yapıldı ve bunca ay vatandaş neden mağdur oldu? Başka semtlerde de bunun gibi birçok örnek verebiliriz. Yetkililere acizane tavsiyem, bu tür işleri ivedi yapmak ve bunların zamanlamasını iyi ayarlamak gerekiyor. Buna dikkat edilirse vatandaş fazla etkilenmediği gibi herkes tarafından da takdir edilir. Kalın sağlıcakla...