Gündem

Sarraf'ın itiraflarında 6. gün!

06.Aralık.2017
Sarraf'ın itiraflarında 6. gün!

ABD'de Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı ve Rıza Sarraf'ın itirafçı olduğu davada altıncı oturuma gelindi.New York'ta görülen davanın 5. duruşmasında sanık Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Sarraf'ı çapraz sorguya almıştı. Sarraf, Mehmet Hakan Atilla'nın 'çarka çomak sokan biri' olduğunu söyleyerek Süleyman Aslan'ı uyardığını söylemiş, Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini iddia etmişti.New York'taki davanın konusu ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama.

6. OTURUMDAN CANLI ANLATIM

* Duruşma iki ayrı ses kaydının dinletilmesiyle devam etti. İlk kayıtta 17 Ekim 2013'te, Levent Balkan'ın Halkbank'ta çalıştığı dönemden aylar sonra yapılan Sarraf ile Rüçhan Bayar arasındaki görüşme yer aldı.

* Avukat Cathy Fleming, Yargıç Berman'a, ses kayıtlarının dinletileceğini bildirdi. Savunmanın elindeki ilk ses kaydı dinletildi. Sarraf, kayıttaki konuşmanın Süleyman Aslan ile arasında olduğunu kabul ederek, konuşmanın Atilla ile Aslan arasındaki bir toplantıdan sonra yapıldığını doğruladı. Sarraf'a Atilla'nın ofisine hiç girip girmediği soruldu, Sarraf ise hatırlamadığını, ofisin hangi katta bulunduğunu dahi bilmediğini belirtti.

* Khamenei ile hiç tanışmadığını söyleyen Sarraf; "Mahmud Ahmedinejat ile de hiç tanışmadık" dedi. Sarraf'ın Ahmedinejad'a daha önce yazdığı mektup mahkeme kayıtlarında bulunuyor.

* Sarraf "İlk günkü ifadenizde sorulara yanıt olarak, sorumluluğunuzu kabul etmek ve hapisten bir an önce çıkmak için en hızlı yolun işbirliği yapmak olduğunu söylemiştiniz, değil mi?" şeklindeki soruya "Evet, bunun en hızlı yöntem olduğunu söyledim." şeklinde yanıt verdi.

* Sorgu Sarraf'ın iş ilişkilerine döndü. Fleming, Sarraf'ın Royal şirketindeki bir çalışana attığı maili anlattı.

* Rıza Sarraf TSİ 17.30 itibariyle altıncı kez kürsüde. Çapraz sorgu Sarraf'ın Miami'de tutuklandığı güne ilişkin sorularla başladı. Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, Sarraf'a Atilla'nın tutuklandığı anda şok olduğunu söylediğini hatırlattı, Sarraf 'Evet' yanıtını verdi.

(Kaynak:Birgün)