Oylama yaklaştı diller sertleşti

10.Nisan.2017

Anayasa referandumuna 6 gün kaldı. Liderler Türkiye’yi karış karış geziyor. Neden ‘evet’ veya neden ‘hayır’ vermeleri gerektiğini düzenledikleri mitinglerde vatandaşa anlatmaya çalışıyorlar. Peki liderler bunu anlatırken milletvekilleri, bakanlar ya da parti teşkilatları ne yapıyorlar? Benim gördüğüm, sadece birbirlerini eleştiriyorlar. Kimi zaman sert konuşmalar, kimi zaman hakaretlere varan söylemler, kimi zaman da kavgalar meydana geliyor.

Yani zaman yaklaştıkça diller ve eller sertleşiyor. Taşrada yaşayan vatandaşlarım ise ne yapacaklarını hala bilmiyor. Şu son 6 günü iyi değerlendirmek lazım. Ama kırmadan, dökmeden, hakaret etmeden insan gibi gidin vatandaşlara önce şu 18 maddeyi anlatın, neden ‘evet’ veya ‘hayır’ vermeleri gerektiğini söyleyin. Bu oylama bir parti tercihi değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kader oylamasıdır. Sandıktan sonuç ne çıkarsa çıksın buna mutlaka saygı duymak zorundayız. Unutmayın ki bizim için başka bir Türkiye yoktur.

OKULU YIKTIN YENİSİNİ YAP!

Taşra demişken, geçtiğimiz günlerde Trabzon’un en şirin köylerinden biri olan Derecik Uğurlu köyüne, eski adıyla İlana’ya gittim. Köy dediysem öyle sadece tarlada çalışan, hayvan bakan insanların olduğu bir köy değil ha! Okuma oranı yüksek, siyasi ağırlığı güçlü bir köy. Her kahvehane birer okul gibi. İnsanları toplum öğretmeni. Referandumu konuşup, tartışıyorlar. Herkes tatlı dille ortak bir noktada buluşmaya çalışıyor. Olması gerektiği gibi yani! Tüm bunları büyük heyecanla dinlerken bir de ne duyayım! Köyün okulunu yıkmışlar.

O okuldan yüzlerce öğretmen, mühendis, mimar ve doktor çıktı. Nedeni okulun eski olmasıymış! Yenisini yapacaklar mı bilinmez. Yerine derme çatma bir prefabrik yapı koymuşlar ama içinde öğrenci yok. Açıkçası kültür seviyesi bu kadar yüksek olan bir köyün okulunu başka bir okul yapmadan nasıl yıkarlar anlamadım. Yapılacağı da muamma. Umarız en kısa zamanda buraya bir okul yapılır ve yine yüzlerce öğretmen, mühendis, mimar, doktor bu okuldan mezun olur.