SON DAKİKA

Haber > Harç mı haraç mı alıyorsunuz?

Harç mı haraç mı alıyorsunuz?

30 Ocak 2015 Cuma - 11:03

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, üniversite öğrencilerinden alınan harç bedellerinin ailelerin belini büktüğünü belirterek, sert eleştiriler

CHP Artvin Milletvekili ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan, üniversite öğrencilerinden alınan harçları Meclis gündemine taşıdı. Dönemi uzayan öğrencilerden fakültelerine göre kredi başına alınan faizin oldukça fazla olduğunu söyleyen Bayraktutan, "Örneğin Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 1. öğretim olan Tıp Fakültesi öğrencisi dönemlik 295,50 TL harç öderken alttan aldıkları dersin kredi başına da 14.77 TL ek olarak ödemesi talep edilmiştir. Mühendislik fakültelerinde 2. öğretim gören öğrenciler dönemlik 764,50 TL öderken ek olarak da alttan aldıkları her dersin kredisi içinde 38.22 TL ödemek zorunda bırakılmıştır. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 2. öğretim öğrencisi de 577.50 TL dönemlik harç öderken alttan aldıkları dersin kredi başına 28.87 TL de ek olarak ödemeye mahkum edilmiş, aksi takdirde okulla ilişkileri kesileceği ifade edilmiştir. Yani devlet üniversitesinde öğrenim gören öğrencinin dönemlik harç ücreti faizi ile birlikte 2 bin 500-3 bin 500 TL civarında olmaktadır" ifadelerini kullandı. HÜKÜMETE ÇAĞRI Bayraktutan, "Devlet okullarında öğrenimin fahiş para ile alınması oldukça çirkin, ailelerin ve öğrencilerin kalmış olduğu durum ise oldukça güçtür. Hükümetiniz bu duruma seyirci kalmamalı ve bu mağduriyetleri acilen öğrenci lehine sonuçlandırmalıdır" dedi.

6 SORU SORDU

Bayraktutan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti: "Devlet üniversitelerinde yaşanan bu uçuk rakamları bir akademisyen olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Öğrencilerden harç mı yoksa haraç mı alıyorsunuz? Öğrencilerin ve ailelerin yaşamış olduğu bu mağduriyeti gidermeyi düşünüyor musunuz? Asgari ücretin 949 TL olduğu bir ülkede harç ücretlerinin dönemlik 2500-3500 TL civarında olmasını yeni Türkiye imajı olarak mı değerlendiriyorsunuz? Devlet üniversitelerindeki öğrencilerin harç paralarının fahiş rakamlara yükselmesini faiz lobisi mi yoksa paralel yapı mı belirlemektedir? Öğrenci harçlarına uygulanan zam oranını emekli, memur ve işçi için de uygulamayı düşünüyor musunuz?"

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap