El telefonu ile Avrupa şampiyonluğu!

11.Ağustos.2017

İlahi Ziya Paşa, size mi kaldı; “Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz” demek! Bak yanıldınız! Türkiye iş icraatında değil, Haçlılara meydan okuyarak konuşmanın her çeşidinde (!) Avrupa birincisi oldu. Hem de bu seferki cepten ziyade el telefonuna çevirdiğimiz alet ile konuşmada! “Hangi cep telefonu ile” diye sual edecek olursanız, son düzenleme ile TRT’nin bandrol payı yüzde 6’dan yüzde 10’a çıkarılan, elimizden düşürmediğimiz cep telefonu denilen aletle çene çalmada şampiyon olduk!

NEUZU BİLLAH!

Abbasi halifelerinin “Muhteşem BillahMuvaffak Billah” gibi adları vardır. Timurlenk, bir gün bunları anımsayarak Nasrettin Hoca’ya, “Acaba ben o dönemde hükümdar olsaydım, bana ne ad verirlerdi?” diye sormuş. Nasrettin Hoca hemen cevabı yapıştırmış: “Neuzu Billah!” (Neuzu Billah: Tanrı korusun)

BANKA FAİZLERİNE OHAL MÜDAHALESİ...

Daha önce de ben diyeyim “yüksek makamdan”, siz söyleyin “yüksek perdeden” bankaların yüksek faiz uygulamaları dillendirilmiş, zikredilmiş, uyarılmıştı. Ama, o dönemlerde bu uyarılar bankaların hiç ama hiç umurumda olmamıştı. Ama son olarak önceki gün Trabzon’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hemen ardından da Denizli’de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından tekrar konu gündemi getirildi. Ben bu kez işe yarayacağı umudundayım. “Neden?” derseniz... Şimdi OHAL, yani “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir. Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” yapabilecek yetkiyi kullanmaya haiz Olağanüstü Hal var. Her alanda OHAL’ın kılıcı kesiyor. O zaman, bankalara karşı neden kesmesin ki?

ABD’DEN SONRA RUSYA DA PYD’YE (PKK’YA)...

Önce haberi bir kere daha okuyalım. Ama ne demek olduğunu anlayarak! “ABD’den sonra Rusya’nın da PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yi resmi muhatap saymak istemesi Türkiye’nin Suriye siyasetini biraz daha zora sokacağa benziyor.” Bunun ne demek olduğunu (Rusya’nın da yakında PYD’ye, ABD gibi silah desteği de yapacağını) sanırım anlamışsınızdır. Anlamayanlara, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) yarım asır önce yazılan ve adım adım gerçekleşen metnine bakmalarını öneririm.

GULLABİ TURAN’DAN...

Gullabi Turan, Erzurum’da paytonculuk yapan bir gariptir. Bir gün durakta beklerken yanına şişman mı şişman bir adam gelir ve “Beni şu yokuşun başına kadar çıkarıver” der. Gullabi bir şişman adama bakar, bir de cılız mı cılız atlara ve eğilir adamın kulağına yavaşça; “Ağabey atlara görünmeden arkadan bin” der.