Bağımsızlığımızın ilk adımı

19.Mayıs.2017

Bugün, bağımsızlık savaşının ilk adımının atıldığı tarihtir. Kurtuluş Savaşı’na başlamak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan MUSTAFA KEMAL PAŞA tarihi Havza ve Amasya genelgelerini yayınlamış, Sivas Kongresi’nin ardından milletin bir ferdi olarak mücadeleye devam edeceğini ilan edip Kurtuluş Savaşı’nı başlamıştır.

19 Mayıs 1938 tarihinde TBMM’de kabul edilen bir kanunla milli bayram olarak kabul edilirken Büyük Önder ATATÜRK tarafından gençliğin bayramı olarak gençliğimize hediye edilmiştir. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ulu önderin gençliğe verdiği değerin anlamlı bir ifadesidir.

Milli bayramlarımızı kutlarken atalarımızın kahramanlıklarını ve başarılarını anar, bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız. Ulu Önder ATATÜRK, “Gençler bizim gelecekteki emellerimizi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!!! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum’’derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.

Evlatlarımızı yetiştirirken Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi şartlarda kurulduğunu, cumhuriyetin, bağımsızlığın, egemenliğin gerçek anlamını anlatıp anlatmadığımıza bakmamız gerekir.

19 Mayıs 1919 tarihinde Türk milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve ATATÜRK’ün doğum günü olduğunu gençlerimize üzerine basa basa vurgulayarak anlatmamız gerekir.

Zira ATATÜRK’ün bugünü gençlere armağan etmesi de genç Türk devletinin hayata yeniden adım atması anlamı taşıdığını unutmamalıyız. Gençlik kavramı sadece yaş sınırını ifade etmiyor. Ulu Önder; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikir demektir” derken fikirde yeniliği ifade etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ne demiş: “Beni görmek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.’’

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.