Atatürk, demokrasi ve cumhuriyet!

18.Mayıs.2017

Ne alakası var? Nereden çıktı dersiniz? Belki hatırlatmak istedim. Zira her geçen gün ATATÜRK düşmanlığı artık gizliliğini yitirmiş, şimdi açıkça yapılmaya başlandı. Kimileri edep dışı hakaretlerle, kimileri devlet yönetimindeki diktasıysa eleştiri oklarını çekmeyi hala sürdürüyor oluşu bize bu satırları yazmayı düşündürdü.

O’nu diktatör olarak gören ve göstermeye çalışan bazı çevrelerin dikkatlice okumalarını istiyorum. “Demokrasi, temelde siyasal nitelikli ve içeriklidir. Düşünseldir, düşünceye dayanır. 

Demokrasi, bir sosyal yardım ya da bir ekonomik örgüt sistemi değildir. Demokrasi eşitlikçidir. Kuşkusuz bütün bireyler aynı siyasal haklara sahip olmalıdırlar. Demokrasi, maddi refah sorunu da değildir. Böyle bir görüş, yurttaşların siyasal özgürlük gereksinimlerini uyutmayı amaçlar. Demokrasinin amacı; ulusun, yönetenler üzerindeki denetimiyle siyasal özgürlüğü sağlamaktır.

Demokrasinin tam anlamıyla ülküsü, bütün ulusun aynı zamanda yönetici durumda bulunabilmesini, hiç olmazsa devletin son iradesinin ulusça dile getirip gösterilmesini ister. Bu nedenle demokrasi ilkesinin en çağdaş, en akılcı uygulamasını sağlayan yönetim biçimi Cumhuriyet’tir.

Demokrasi bir kafa sorunudur. Herhalde bir mide sorunu değildir. Adalete bağlılığı, erdem ve ahlak sahibi olmayı gerektirir. Demokrasi yurt sevgisidir.” Ulu Önder’in kendi el yazısıyla yazdığı "Yurttaşlık Bilgileri" adlı kitabından alınmıştır.

Şimdi tüm halkımıza ve bizleri yönetenlere soruyorum: Bu ifadeler ATATÜRK’e ait olduğu için mi kabul görmüyor? Şayet kabul görüyorsa neden demokrasi adına başarılı olamıyoruz? Sizler yine hakaret etmeye devam edin!