Ekonomi

Euro 4 lirayı aştı, Dolar 3,77'yi gördü

Küresel piyasalarda ABD para birimi karşısında yükselen Euro tarihinde ilk kez 4 lirayı aşarken dolar ise 3,77 TL'nin üzerine çıkarak rekor kırdı.

10.Ocak.2017
Euro 4 lirayı aştı, Dolar 3,77'yi gördü

Lira karşısında dolar ile birlikte yükselen euro, yeni günde arayı açmaya başladı. Küresel piyasalarda ABD para birimi karşısında yükselen Avrupa para birimi, 7 kuruş birden aşarak, tarihinde ilk kez Türk Lirası karşısında  4 Lira'yı aştı.

Dün 3.74 lira ile tarihi rekor düzeyini test eden dolar da 3.77'i aşarak 3.7783 TL ile tarihi bir rekora daha imza attı.

Piyasa analistleri, uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch'in Türkiye'nin notunu kırma olasılığına dikkat çekiyor. Türkiye'ye tek "yatırım yapılabilir" notu veren Fitch'in not kararını 27 Ocak'ta açıklaması bekleniyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu da (PPK), Fitch değerlendirmesinden üç gün önce, 24 Ocak günü toplanarak faiz kararı verecek.

Piyasa işlemcileri, PPK'nın politik baskılar olabileceği kaygısıyla, "vermesi gereken faiz artırım" kararını veremeyebileceğine dikkat çekiyor.