Ekonomi

Dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırıyor

Dolar ve Euro yeni haftaya tarihi rekor ile başladı. İstanbul serbest piyasada dolar 3,70'i avro ise 3,90'ı görerek yeni rekorlarını kırdı.

09.Ocak.2017
Dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırıyor

Küresel piyasalarda tırmanışını sürdüren dolar ve parite etkisiyle yükselen euro, yeni haftaya yeni rekor düzeylere tırmanarak başladı.

ABD para birimi, haftanın ilk işlemlerinde geçen hafta test ettiği 3.6401 liralık zirveyi geride bırakarak 3.6576 liraya kadar tırmanan dolar, daha sonra yeni tarihi zirve 3.6774 liraya kadar çıktı.

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen euro da, geçen haftaki 3.83 liralık rekorunu aşarak 3.8501 liralık yeni rekor düzeye çıkan euro da tarihi rekorunu 3.8706 lira ile tazeledi.

Dolar ve parite etkisiyle eurodaki hızlı tırmanışı, geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi. ABD verisi, tarım dışı sektörmlerde ücret artışlarında ilerlemeyi gösterdiği için, küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın 2017 yılında öngörülenden de çok faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi.

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı, başta lira olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki satış baskılarını artırdı.

BİR GÜNDE 3. REKOR

İlerleyen saatlerde Dolar ve Euro'da yeni rekorlar peş peşe geldi.  Küresel gelişmelerin yanında, sanayi üretiminin beklentilerin altında kalması ve artan güvenlik endişeleriyle, dolar 3.70 lirayı ve euro da 3.90 lirayı aşarak yeni rekor düzeylere tırmandı.  Dolar, sanayi üretiminin açıklanmasının ardından tırmanışını sürdürerek 3.7028 ile yeni rekor düzeye ulaştı. Euro da, sanayi üretiminin açıklanmasından sonra 3.9075 lira ile yeni rekor düzeye çıktı.