Ekonomi

Dolar sert düştü!

Dolar, Türk lirası karşısındaki hızlı düşüşünü sürdürerek 3,6270 seviyesine kadar geriledi. Aynı dakikalarda euro/TL ise yüzde 0,6 düşüşle 3,9100 oldu.

20.Nisan.2017
Dolar sert düştü!

Güne düşüşle başlayan dolar/TL, yüzde 1,2 azalışla 3,6270'e kadar gerilemesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri alsa da saat 15.20 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 0,94 değer kaybıyla 3,6350 seviyelerinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,6 düşüşle 3,9100, sterlin/TL de yüzde 0,8 gerileyerek 4,6590'dan işlem görüyor.

TÜM GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE PARA BİRİMLERİ KARŞISINDA DEĞER KAYBETTİ

Analistler, özellikle ABD ile  Kuzey Kore arasındaki gerilimin azalacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla yatırımcıların risk iştahının yükseldiğini belirterek, buna bağlı olarak da dolar talebinin azaldığını ifade etti.

Doların, neredeyse tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yüzde 0,2 ile yüzde 0,9 arasında değer kaybettiğini, ancak TL'nin daha güçlü bir performans gösterdiğini dile getiren analistler, yabancı yatırım bankalarının "TL'nin ucuz olduğu, daha da güçlenebileceği" yorumlarının dolar/TL üzerindeki baskıyı artırdığını kaydetti.

"DOLARDA 3,55 TL SEVİYELERİ GÖRÜLEBİLİR"

Analistler, dolar/TL'de 3,6280'in destek olarak öne çıktığını, bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda 3,5720'nin gündeme gelebileceğini belirterek, pazar günü gerçekleştirilen halk oylamasında "evet" sonucu çıkmasının, orta vadede dolar/TL'de 3,55 seviyelerinin görüleceği beklentilerini güçlendirdiğini söyledi.

Gelecek hafta  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  Para Politikası Kurulu kararlarının piyasaların odak noktasında olacağına değinen analistler, ABD Başkanı  Donald Trump'ın söylem ve adımlarının da izlenmesi gerektiğini bildirdi.