Bahçeşehir Koleji’nden Trabzon’a çıkarma

09.Temmuz.2017
Bahçeşehir Koleji’nden Trabzon’a çıkarma

Bahçeşehir Koleji, Türkiye’de fen eğitimini dönüştüren Fen ve Teknoloji Liseleri’ne bir yenisini daha ekliyor. Bahçeşehir Koleji Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi, 2017–2018 eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak.

Bahçeşehir Koleji tarafından 2006 yılında İstanbul Bahçeşehir’de kurulan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Türkiye’de fen eğitimine getirdiği farklı bakış açısıyla öne çıkarken, yetiştirdiği gençlerle ülkenin geleceği için umut aşılıyor. Öğrenciler; üniversiteye yerleşme başarıları, yurt dışı üniversitelerden aldıkları burslu kabuller, ürettikleri orijinal projeler, patent başvuruları ve robotik turnuvalarında aldıkları ödüllerle isimlerini hem ülkemizde hem de dünyada duyuruyor. Fen ve Teknoloji Liseleri’nin sayılarını artırarak yurt genelinde yaygınlaştırmayı hedefleyen Bahçeşehir Koleji, 2017–2018 eğitim öğretim yılında Trabzon’da hizmete girecek bir Fen ve Teknoloji Lisesi açmaya hazırlanıyor. 15’E

ÇIKARMAYI HEDEFLİYORLAR

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde uygulanan yenilikçi eğitim programı ve öğretim sisteminin mevcut fen liselerine bir ‘örnek’ oluşturduğunu söyleyen Bahçeşehir Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Fen ve Teknoloji Lisesi mezunlarının bilim ve teknoloji üreten bir ülke olunması konusunda gelecekte Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir rol üstleneceğini belirtti. “İstanbul, Samsun, İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere ülkemizin pek çok kentinde Fen ve Teknoloji Liseleri açarak ülkemizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmeye devam ediyoruz” diyen Enver Yücel, 2017– 2018 eğitim öğretim döneminde yeni Fen ve Teknoloji Liseleri kampüslerini açacaklarını söyledi. Enver Yücel, önümüzdeki yıllarda yeni açılacak okullarla birlikte fen ve teknoloji liselerinin sayısını 15’e çıkarmayı hedeflediklerini de ekledi. Türkiye’nin dört bir yanında açılan ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bir nesil yetiştiren Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nin Trabzon’da açılmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Bahçeşehir Koleji Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi Kurucusu Aziz Sonkaya da açılacak olan Fen ve Teknoloji Lisesinin Trabzon’da eğitime değer katacağına inandığını söyledi.

YENİ BULUŞLARIN KAPISI AÇILACAK

Bahçeşehir Koleji Trabzon Kampüsü Kurucu Müdürü Aziz Sonkaya: “Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Sayın Enver Yücel’e Trabzon şehri için böyle bir imkan sağladığından dolayı teşekkürlerimi sunarım. Geleceğin ‘Dijital Dünya Vatandaşları’nı yetiştirmekten büyük onur duyduğumu bildirerek, Ortaklarımızdan Lider Stem Öğretmeni Hakan Öztürk‘ü Bahçeşehir Koleji Trabzon Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü olarak atadığımızı, arkadaşımızın bu konuda yetkin olduğunu artık Trabzon kamuoyu tarafından da bilindiğini belirtti. Şehrimizde ve civar illerimizdeki gençlerimiz için çok önemli bir kurumu açacak olmamızın gururunu yaşamaktayız. Bu kurum gençlerimize dünya vatandaşlığın ve göğsümüzü kabartacak yeni buluşların kapısını aralayacaktır.”

İSİMLERİNİ DÜNYAYA DUYURUYORLAR

Robotik takımlarıyla 2009 yılından bu yana ödül üstüne ödül alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri en önemli uluslararası robotik turnuvalarından biri olan FIRST® Robotics Şampiyonası’nda her yıl büyük başarılara imza atıyor. Geçtiğimiz yıllarda Judges Award ve Team Spirit Award gibi ödülleri kazanarak ülkemizi ABD’de en iyi şekilde temsil eden Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646, 2017 Mart ayında Kaliforniya’da düzenlenen FRC Turnuvası’nda yarışmanın en saygın ödülü olan ‘Chairman’s Award’u ikinci kez kazanarak bu ödülü Türkiye’ye ikinci kez kazandıran robotik takımı oldu. Chairman’s Award’un ardından INTEGRA 3646, Houston’da gerçekleşen dünya şampiyonasında 4 bin takım arasında ilk 3’e girerek ‘California Bölgesel Şampiyonluğu ve Chairman Dünya Finalistliği’ ödüllerinin sahibi olarak da tarihi bir zafere imza attı.

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNE YÖN VERECEK NESİL YETİŞİYOR

Aziz Sonkaya, “Geleceğin teknolojisine yön verecek, ülkemizi küresel ölçekte teknoloji liderleri arasında konumlandıracak genç bilim adamlarını yetiştirmek üzere 2006 yılında Bahçeşehir’de kurulan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, bugün ülkemizin dört bir yanında açılan yeni kampüsleriyle Türkiye’nin ve dünyanın saygın okulları arasında yer alıyor. Akademik ve teknolojik alt yapısı güçlü, araştırmacı, yenilikçi, üretken bireyler olarak yetişen Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri ulusal ve uluslararası arenada üstün başarılara imza atıyor, Türkiye’nin seçkin üniversitelerine yerleşiyor, başta ABD olmak üzere yurt dışındaki saygın üniversitelere tam burslu kabul ediliyorlar. Türkiye’de STEM eğitiminin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde uygulanan proje odaklı ve uygulama ağırlıklı eğitim modeliyle öğrenciler, çok yönlü, yaratıcı ve üretken bireyler olarak yetişiyor. Yalnızca akademik başarılarıyla değil, ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında aldıkları derecelerle de öne çıkan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri, patent başvurusu ve faydalı model geliştirmede Türkiye’nin zirvesinde yer alıyor” dedi.

MUCİTLERİN TARİHİ BAŞARILARINA BAZI ÖRNEKLER

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ ROBOTİK YARIŞMASINA TÜRK DAMGASI

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı ‘INTEGRA 3646’, ABD Kaliforniya’da düzenlenen dünyanın en önemli yarışması FIRST Robotics Competition’da, yarışmanın en saygın ödülü olan ‘Chairman’s Award’u Türkiye’ye ikinci kez kazandıran Türk takımı olarak bir kez daha başarısını kanıtladı.

STANFORD’DAN KABUL ALDI

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Neval Çam geçen yıl Microsoft tarafından düzenlenen ‘Teknolojinin Kadın Liderleri" yarışmasında ‘yılın en başarılı kadın yazılım geliştiricisi’ seçildi. Neval Çam işitme engelliler için işaret dilini tercüme eden bir yazılım icat etti. Bu yıl mezun olacak olan Çam, önümüzdeki yıl ise Stanford Üniversitesi’nde okumaya hak kazandı.

“KUYU” İÇİN SEFERBER OLDULAR

Düştüğü 70 metrelik sondaj kuyusunda mahsurkalan ve 12 gündür kurtarma çalışmaları devam eden yavru köpek Kuyu, 15 Şubat’ta sabahın erken saatlerinde İstanbul İtfaiyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve hayvan hakları savunucuları tarafından yürütülen kurtarma çalışmasıyla kuyudan sağlıklı olarak çıkarıldı. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646 ve Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi FRC takımı AdroitAndroids 6025, 6 saat içinde robot kol tasarladı.

YUSUF HAYALLERİNE KAVUŞTU

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan ve doğuştan sol eli olmayan on yaşındaki Yusuf Tolga Bahçeşehir Koleji İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin tasarlayıp sadece 50 TL’ye ürettiği mekanik protez el yardımıyla hayallerine kavuştu. İlkokulda okuyan Yusuf Tolga Türkiye de ilk kez lise öğrencilerinin 3D yazıcıda ürettikleri protez el yardımıyla artık sol eliyle de annesinin elini tutabiliyor, saçlarını okşayabiliyor.

BİRÇOK ÖĞRENCİ BURSLU OLARAK EĞİTİM ALIYOR

Aziz Sonkaya, “Okulumuza da Genetik Laboratuvarı, Mekatronik/Robotics Laboratuvarı, Elektrik/Elektronik Laboratuvarı, Fizik Laboratuvarı (Mekanik ve Elektrik), Kimya Laboratuvarları, Biyoloji Laboratuvarları, Matematik Laboratuvarları, Distance Learning (Uzaktan Eğitim) Bilgisiyar Laboratuvarı, Hyper Class - Bilgisiyar Laboratuvarı, Computer Networks Laboratuvarı, Software Laboratuvarı, Bilgisiyar Donanım Laboratuvarı, Net Laboratuvarı ve araştırma laboratuvarlarına sahip olacaktır. Okulumuz hazırlık sınıfında başlayan yoğun İngilizce dersleri SAT sınavı için yoğun bir şekilde başlayacaktır. Amacımız Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavda yeterli puanı almalarıdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencilerinin büyük bölümü üniversite eğitimlerine yurt dışında devam etmeyi tercih ediyor. Özellikle ABD'de bulunan ve dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan birçok üniversiteden ‘Tam Burslu’ olarak kabul alıyor. Mezun olduklarında dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir dijital CV'ye sahip olan öğrenciler, ABD başta olmak üzere dünyanın en saygın üniversitelerinde kabul görüyorlar. Bugün aralarında Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Yale University, University Of Chicago, Northeastern University, Case Western Reserve University, Worcester Polytechnic Institute, University Of Denver ve Illinois Institute Of Technology'nin olduğu saygın üniversitelerde birçok Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi burslu olarak eğitim alıyor” ifadelerini kullandı.