İtalya yasa dışı Romanları sınır dışı edecek

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, ülkedeki Roman halkının nüfusunu tespit ederek İtalya'da yasa dışı şekilde bulunanları sınır dışı edeceklerini bildirdi.

18.Haziran.2018
İtalya yasa dışı Romanları sınır dışı edecek

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, hükümetin ülkedeki Roman nüfusunu tespit ederek yasa dışı İtalya'da  bulunanları sınır dışı edeceklerini duyurdu.

Hükümet ortaklarından aşırı  sağcı Lig partisinin de lideri olan Salvini, bir televizyon kanalına açıklamada  bulundu.

Salvini, ülkedeki Roman halkının nüfusunu tespit edeceklerini ve yasa  dışı şekilde İtalya'da olanları sınır dışı edeceklerini açıkladı.

 Hükümetin Romanlara yönelik bir çeşit sayım yapma niyetinde olduğunu  dile getiren Salvini, aynı zamanda bütün yasa dışı Roman kamplarını da kapatmak  istediklerini dile getirdi.

 Salvini, "Bakanlıkta, İtalya'daki Roman meselesine ilişkin bir dosya  hazırlattırıyorum çünkü (eski İçişleri Bakanı Roberto) Maroni'nin ardından hiçbir  şey yapılmamış ve tam bir kaos hakim. İtalya'daki Roman halkına yönelik kimlerin  bulunduğu, kaç kişi oldukları gibi bilgileri toplayacağız." dedi.

 İtalya'da yasal oturum izni bulunmayan Romanları geldikleri ülkelerle  yapılacak anlaşmalar yoluyla sınır dışı edeceklerini bildiren Salvini, "Ancak  maalesef İtalya Romanlarını evde tutmak gerekecek." şeklinde konuştu.