SON DAKİKA

Haber > Dünya > Enerji fiyatları halkı zora soktu: 'Faturanı ödeme' kampanyası...

Enerji fiyatları halkı zora soktu: 'Faturanı ödeme' kampanyası...

06 Ağustos 2022 Cumartesi - 13:53

İngiltere'de artan enerji fiyatlarına karşı halk tarafından 'faturanı ödeme' kampanyası başlatıldı. Kampanya her geçen gün büyüyor.

İngiltere'de özellikle son bir yılda artan enerji fiyatlarını protesto etmek amacıyla başlatılan "faturanı ödeme" kampanyası devam ediyor.

Hızla büyüyen "Don't Pay UK" (ödeme yapma) adlı kampanyaya şimdiye kadar 75 bini aşkın kişi katıldı ve bu sayı günden güne artıyor.

Euronews.com'un haberine göre, Kampanyaya destek veren kişiler arasında Londra'da öğretmenlik yapan 51 yaşındaki Kary de bulunuyor.

Kary, son dönemlerde geçim sıkıntısı yaşayan binlerce İngilizden sadece biri. Durumun çok vahim olduğunu ve bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyor.

Kampanyanın manifestosundaki "Çok basit" ifadeleri dikkati çekiyor.

Öğretmen olan Kary, "Elektrik ve doğal gaz gibi enerji faturalarında indirim bekliyoruz ve bu fiyatların makul, ödenebilir bir seviyeye çekilmesini istiyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki kasım ayına kadar bir milyon kişinin kampanyaya destek vermesini sağlamak. Ve hükümet bu zamana kadar bir şeyler yapmazsa 1 Kasım günü geldiğinde de büyük bir grev başlatacağız." diyor.

"Don't Pay UK" kampanyası kapsamında İngiltere'deki binlerce vatandaş faturalarını ödemezse, bir ilke de imza atılmış olacak.

Zira yaklaşık 35-40 yıl boyunca İngiliz halkının buna benzer bir girişimi olmadı.

% 35'LİK ARTIŞ DAR GELİRLİLERİ ZORLUYOR

İngiltere'de 2021 ekim ayına kıyasla elektrik ve doğal gaz faturaları yaklaşık yüzde 30-35 oranında artış gösterdi. 

2021 yılında İngiltere'de aynı ölçüdeki bir faturaya yıllık 1.400 pound ödeyen bir kişi, şu anda aynı enerji sarfiyatına ortalama 2000 pound ödemek zorunda.

İngiltere'de BP gibi büyük enerji şirketlerinin karıysa geçen seneye kıyasla büyük oranda artmış durumda.

BP'nin 2022 yılının ikinci çeyrekteki karı 6.9 milyar paunda yükseldi ve bu rakam geçen seneye oranla yaklaşık 3 katı artmış durumda.

Büyük Britanya geneli kapsamında "Don't Pay UK" kampanyası öncülerinin yaptığı araştırmaya göre, ülkedeki yaklaşık 10 milyon aile faturalarını öderken zorluk yaşayacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap