ABD: Türkiye'yi anlıyoruz!

22.Ocak.2018
ABD: Türkiye'yi anlıyoruz!

Türkiye'nin, Afrin'de YPG/PKK'ya karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı, ABD tarafından da yakından takip ediliyor. Operasyonun başlamasından önce Türkiye'yi "uyaran" ABD, harekatın başlamasının ardından Afrin'in ABD'nin operasyon bölgesi olmadığı ve Türkiye'nin kendilerine bilgi verdiği yönünde açıklamalar yaptı.

Geçtiğimiz hafta içinde yaptığı açıklamalarla operasyon yapılmaması yönünde tavsiyede bulunan ABD, harekatın ardından ağız değiştirdi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, basın toplantısında kendisine sorulan “Türkiye Afrin bölgesine operasyon düzenleyecek gibi görünüyor” sorusuna verdiği cevapta  “Türklere kesinlikle bu tür bir girişimde bulunmamaları çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca hem Dışişleri Bakanı Tillerson hem de sözcü Nauert, sınırda 30 bin kişilik YPG’lilerden oluşan bir sınır gücü kurulacağı iddiasını yalanlamıştı.Harekatın başlamasının ardından ABD’den ilk açıklama Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway’den geldi. Galloway, ABD’nin Afrin’de süren bir operasyonu olmadığını ifade ederken ülkesinin herhangi bir çatışmaya müdahil olmayacağını söyledi. Galloway, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya yönelik endişelerini ise anladıklarını ve örgüte herhangi bir destek vermediklerini vurgulamıştı.

CENTCOM: OPERASYON ALANIMIZ DEĞİL

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel de, ‘Afrin’in kendileri için bir operasyon alanı olmadığını’ ve ‘Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyon konusunda kendilerine bilgi verdiğini’ kaydetti.

MATTİS: TÜRKİYE BİLGİ VERDİ

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Mattis de Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.Güneydoğu Asya’ya giderken uçakta gazetecilere açıklama yapan Mattis, “Türkiye NATO üyesi. Sınırları içinde etkin direniş olan tek NATO ülkesi ve Türkiye’nin güvenlik konusunda meşru endişeleri var” dedi. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyini vurmadan önce ABD’yi uyardığını belirten Mattis, iletişimin telefon konuşması aracılığıyla üst düzey Türk ve Amerikalı yetkililer arasında gerçekleştiğini ifade etti.

“AMERİKALI ASKERLER RİSK ALTINDA DEĞİL”

Mattis, YPG’yle ilgili olarak da, “Etkin bir güç olduklarını kanıtladılar. Onlara binlerce kayba mal oldu ama onları gördünüz. Koalisyonun desteğiyle IŞİD’i Suriye’de sildiler” diye konuştu. IŞİD’e karşı başarının Türkiye’nin birçok endişesini gidermediğini belirten Mattis, Ankara’nın çatışmanın Suriye sınırlarını aşacağı konusunda endişeli olmasının anlaşılır olduğunu söyledi. Mattis, Türkiye’nin operasyonu nedeniyle Suriye’deki Amerikalı askerlerin risk altında olmadığını da kaydetti.