Yatırımların abisi yok!!!

11.Ekim.2017

Zaman zaman okuyucularımızın maillerini bu köşede yer veriyoruz. İşte bir okuyucumuzun gönderdiği yazının noktasına, virgülüne dokunmadan veriyorum. Trabzon’umuz doğanın bütün güzelliklerini bünyesinde barındıran, iklim şartları dolayısı ile yılın her döneminde bahar havası esen şehrimiz. Bu kadar güzel doğal güzelliği, stratejik konumu ve hükümetteki etkili bakanları olmasına rağmen planlanan yatırımların hepsi havada kalıyor.

Ortak strateji ve hedef odaklı olmadığı için ne birbirimizi anlayabiliyoruz ne de planlanan yatırımlardan sonuç alabiliyoruz. Şehre manşetlerle gelen para onlarca milyar dolar, piyasada gören yok. Sondan başlanarak başa gidecek olursak basında çıkan Trabzon Mobilya Kent hayırlı olsun manşetlerinden sonra, yetkili birini arayıp sordum, abi bu proje şu anda Arsin ilçemizin neresinde yapılacak, hayırlı olsun hazineden baya büyük yer verildi oh oh çok sevindim TOKİ’de yapımını protokolle yapacak gözümüz aydın milyonlarca iş aş ne güzel.

Bana verdiği yanıt yer daha belli değil ki sadece ön protokol imzaladık, nasıl yani dedim, yeri bulacağız dedi, iyi de bu şehirde ki en büyük sorun arsa maliyetleri dedim sustu, bende sustum. Yine manşetlerde epeydir yer alan yatırım adası hayırlı olsun yazısı aklıma geldi sahi nereden nereye yapılacak, doldurulacak denizin dolgu batı metresi çalışıldı mı, alan her ay 10 dönüm artıyor neye göre belli değil ve herkes sırada, afişlerinin önünde fotoğraf çektirebilmek için.

Uzmanlara göre sahile paralel olmalı yoksa derinliğe bağlı olarak dolgu maliyeti astronomik artıyor. Cumhurbaşkanı şehrin en önemli sivil toplumunu ziyaret ediyor, bu fırsat bir şehrin önüne her zaman gelmeyecek bir fırsat mı, evet öyle. TTSO yöneticileri ne yapmalı? Şehrin önündeki engelleri tek tek sıralamalı. Bizimkiler şehirde her şey güllük gülistanlık olduğunu söylüyorlar, çünkü amaç koltuk şehri düşünen yok. Neyse sayın Şadan Eren kendi becerisi ve üslubu ile sayın cumhurbaşkanın önüne güney çevre yolunu koyuyor ve gol atmak istiyor ki takdire şayan, orda ki bürokratlar ve yerel siyasetçiler reisi öyle yanlış bilgilendiriyor ki, Cumhurbaşkanı da çıkıp kürsüde şunu diyor, çevre yolu istiyorsunuz bir kısmı yapılmış, geri kalanı da ikmal ihalesi yapılmış tamamlanacak inşallah, bir abi çıkıp diyemiyor ikmal ihalesi yapılan yol kanuni bulvarı yolu çevre yolu diye bir yol daha planlarda bile yok, neden çünkü şehrin bir abisi hamisi yok.

Cafelerde sigara denetim varda okullarda denetim yok mu? Bakılıyor ki iş yapan, istihdam kazandıran mekanlara sıkı denetimler uygulanmasına rağmen, okul içinde ve çevresinde neden denetim olmaz. Cafe restaurantları sıkıştıracağına bataklığı kurutun bataklığı. Cafelerde ki yetişkin insanlar, bir şekilde kendi kararını kendi verebilecek düzeyde. Ama daha hayata atılmamış neyin ne olduğunu bilmeyen genç dimalar bu yaşta sigarayla tanışıyorsa ileri de onları ne tehlike bekliyor bilen yok. Siz siz olun bence sorunu kaynağında çözün. Bu işi başarırsanız ülkenin de geleceğini kurtarmış olursunuz. Sigarayı anlatırken uyuşturucuya girmiyorum, o apayrı bir sorun. Uyuşturucuya da diğer yazılarımda yer vereceğim, kalın sağlıcakla...