Yason

15.Mayıs.2017

Ordu'nun "sakin şehir" unvanına sahip Perşembe ilçesinde turistlerin uğrak mekanlarından birisi Yason Burnu, duymuşsunuz, görmüşsünüz hatta gezmişsiniz de... Ne güzel bir yarım ada değil mi? Ordu’nun gezilmesi gereken en güzel koylarından...

Burası 1. derece arkeolojik, 2.derece doğal SİT alanıdır. Doğal güzelliği görülmeye değer Ordu'nun en önemli yerlerinden biridir.

Eski Samsun-Ordu karayolu üzerinde deniz kenarında olması, 1869 yılında yapılan kilisenin onarılarak ziyarete açılması ve aslına uygun çevre düzenlemesi ile turizm cazibe merkezi haline getirilmişti. Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada burasıdır. Güneşin doğuşu ve batışı yaz aylarında çıplak gözle izlenebilir. Yarımada üzerinde ve yakın çevresinde sahil boyunca piknik alanları, yeme içme yerleri de mevcuttur.

Ordu iline gelen yabancı turistlerin en çok uğrak yerlerinden; özellikle de Hristiyanların en çok görmek istediği yerdir. Onlar için önemli bir mabet olan kilise ve üzerinde bulunduğu yarımada Ordu ilinin en çok ilgi çeken yeridir. Yason Burnu Yarımdadası Altınpost Efsanesi'nin (Argonot Efsanesi) geçtiği tarihin en özel yeridir.

Yason Burnu evleneceklerin de uğrak yeri, katalog çekimleri için gelin-damadın biri gidiyor biri geliyor. Şimdilerde ise bakımsızlık dökülüyor, hatta çevre kirliliği yoğun derecede baş göstermeye başlamış. En bariz örneği ise son beş yıldır gelen giden yok. Arnavut kaldırım taşlarının olduğu yol boyunca su ve çamur neredeyse çökmüş.

Hendeklerin içlerindeki su birikintileri gelen yerli ve yabancı turistler için bir çileye dönmüş durumda. Yol boyunca turistlerin yürüme yolu ve yolların kenar taşları sağa sola savrulmuş durumda. Tarihi anlatan sütunlar ise tahrip olmuş, bakımsızlıktan dökülmüşler.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Ordu'yu turizmde marka kent yapma yolunda büyük projelere imza atmaya devam ediyoruz” diyor ama gelin görün ki bu anlamda hiçbir şey yapılmıyor. Söylenen sözler gerçekten lafta kalıyor. Farklı farklı turizm projeleri açıklanıyor ancak hiçbiri hayata geçmiş değil. Sahi, Başkan Enver Yılmaz geçtiğimiz yıl ekim ayında bu Yason Burnu ile ilgili bir çevre düzenleme projesi açıklamıştı.

Üzerinden yaklaşık 7 ay geçti ama somut bir adım yok. Yıllardır bunu yapacağız, şunu yapacağız diye milleti kandırarak bir şeyler yapılmaya çalışılırsa; 2 bin 100 yıllık tarihi Kurul Kalesi’nin altı taş ocağı olur, Yason Burnu çöp ve çamur deryası olur.

Yazarın Diğer Yazıları