Trafik anlayışımız

04.Ağustos.2017

Trafik kuralları uzun araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bu kurallara uyacağız, uymayanları uyaracağız. Dünyada sorun olan trafik bizim ülkemiz ve bölgemizde de sanırız sorunların başında geliyor.

Dünya küçülmesine devam ettikçe sorun büyüyor, nerede duracağı da bilinemiyor. Biz bugün kent içi trafikten, kaldırım karmaşasından, eğitim yetersizliğinden kısacası çaresizliğimizden söz etmek, ilgili ve yetkililerimizi uyarmak istiyoruz.

Önce kaldırımlardan başlayalım. Bilinir ki kent içi trafikte yeni bir adım atıldı. Kent içinde rastgele otoların bırakılması yasaklandı. Caddeler belediye tarafından sağlı sollu park yeri yapıldı, bazı altyapı noksanlıkları da giderildi.

Ancak caddelerdeki karmaşıklık ara sokaklara girildikçe daha vahim bir hal alıyor. Sağlı sollu park edilen araçlar vatandaşın yürüme hakkına el koymuş, insanlar caddelerde yürümeye mecbur bırakılmışlardır.

Gün içinde araçlarını iş yerlerinin, akşamları da evlerinin önüne çekenler, trafik anarşisine neden oluyor. Kentin sahibi belediyenin zabıtası da bu duruma müdahale edemiyor. Avrupa Birliği'ne gireceğiz, eğitime daha çok önem vermeliyiz.

Kaldı ki bizler toplum olarak trafik lambalarına da saygıda zorlanıyor, lambaları hiçe sayıyor, görevlileri görmezden geliyoruz. Karşımıza biri çıkarsa kabadayı kesiliyoruz. Acaba cezaları arttırırsak çare olur mu? Olmaz! Kafaları değiştirmemiz gerek...