Trabzon tanıtım günleri

11.Ekim.2017

Tarih, kültür ve turizm kenti Trabzon’un tanıtımı noktasında her türlü organizasyonu kıymetli buluyorum. Üstlendiği vizyon ve misyon ile ülkenin en önemli mihenk taşı olan Trabzon’un yerli ve yabancı turizme kapılarını her zaman açık tutması şart. Trabzon hem kendini tanıtmayı-anlatmayı başarmalı hem de kaynaşma ve dayanışma ruhunu asla kaybetmemeli.. Bu şehrin en önemli sıkıntılarından biri de aslında bu olsa gerek..

Gurbette gösterilen birlik ve beraberlik kendi içinde adeta atom parçalarına ayrılıyor. Oysa Trabzon önce kendi içinde barışık olmalı önce kendi değerleri ile özleşmeli. Kentler markaları ile değer kazanır. Bizim de en büyük markamız elbet de tarihimiz-doğal güzelliklerimiz ve sanatımız. Bu değerlerimizin ne kadar kıymetini biliyoruz acaba? Samimi özeleştiri yaptığımızda çok ciddi eksiklerimizin olduğunu görmek mümkün.

Tanıtım günlerinin yeme-içme değil gerçek manada değerlerimizin gün yüzüne çıktığı, sanatçıların-aydınların daha çok kendilerini gösterme fırsatı bulacağı alanlar yaratmalıyız. Tarih bilinci her şeyin önünde olmalı.. Bu şehrin aynı zamanda bir esnaf ve ticaret şehri olduğunu da unutmamak gerek. Esnafımızı ve sanayi camiamızı kesinlikle bu sürecin içine dahil etmeliyiz.. Trabzonspor ise baş tacımız.. Bordo-mavi renklere gönül veren milyonlar sayesinde Trabzon hem ülke içinde hem de ülke dışında yıllardır ün salmış durumda Trabzonspor’un bu şehre bu anlamdaki katkıları tartışma götürmez.. Bu vesile ile Trabzonspor’a hizmet etmiş bütün güzel insanları saygı ile kaybettiklerimizi ise rahmetle anıyorum..

Değerli okurlarım İstanbul’da her yıl geleneksel olarak gerçekleşen Trabzon Tanıtım Günlerine bu yıl bir yenisi daha ekleniyor. Trabzon’un Fethi’nin 556. yıldömümü etkinlikleri kapsamında 26-29 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında gerçekleşecek. Bu tür etkinlik organizasyonları kolay olmuyor. Günler öncesi hazırlıklar başlıyor stresi ise ayrı bir dert oluyor. Trabzon Tanıtım Günleri’nin amacına ulaşması için en tepeden en aşağıya herkesin taşın altına elini sokması ve sorumluluk alması gerekiyor.

TDF Başkanı Mustafa Demir ve yönetim kurulu üyeleri yoğun bir tempo ile etkinliklere hazırlanıyorlar. Trabzon ayağında ise Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Bayraktar çaba harcıyor. Bu arada İstanbul’da gerçekleşecek Trabzon Tanıtım Günleri ile ilgili yarın Akçaabat’ta Sera Lake Resort’da (Yıldızlı Toki Konutları altı) saat 20.00’de tanıtım toplantısı gerçekleşecek. Toplantıda organizasyonla ilgili sunum yapılacak yerel katılımcılarla görüş-alış verişi yapılacak.

**

CEZAEVLERİ GERÇEĞİ!

Türkiye’de şu an 85 bin tutuklu,140 bin hükümlü olmak üzere 225 bin kişi bulunuyor. Cezaevlerinin kapasitesi çok ciddi anlamla aşılmış durumda. Trabzon Bahcecik Cezaevinde de aynı sıkıntı baş gösteriyor. Koğuşlarda insanlar nöbetleşe uyuyor, kalabalık yüzünden sorunlar yaşanıyor. Son dönemde getirilen bazı kısıtlamalar ile birlikte cezaevlerinin kapasite üstü olması yeni arayışları da beraberinde getiriyor. Çözüm elbet de sadece yeni cezaevleri yapmakla yetmiyor. Elbet te başta terör,tecavüz ve uyuşturcu suçluları cezasını sonuna kadar çeksin. Ama burada şunu ayırmak gerek. “Tutuklu” ve “hükümlü” ayrımı yapılmaması beraat edebilecek tutuklu için telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. Devletin görevi gerçek suçlu ile suçsuzu ayırmak olmalı. Bu arada başka bir sorunda mapuslar yargılamalarının sürdüğü ve ailelerinin oturduğu yerlerden çok uzaklara gönderiliyor. Ceza teklif evleri müdürlüğünün 2016 yılı raporlarına göre 49 bin 256 mahpus kendi isteği dışında sevk edilmiş. İnsanlar hiçbir hazırlık yapmadan bile sevk edilebiliyor.

 

Yazarın Diğer Yazıları