Trabzon sizi seviyor

08.Eylül.2017

Merhaba, Bundan böyle haftada bir gün bu köşeden; Türkiye’yi, Türkiye'den Karadeniz’i ve Trabzon’u ve tabii ki Trabzon’dan Türkiye’yi birlikte izleyeceğiz ve değerlendireceğiz. Bunları yaparken önceliğimiz halkın sesi ve duyguları olacaktır. Gölgede kaldığı için kendini saklayan veya bilerek saklanan esas gerçekleri bulacağız. Doğru bulduğumuz hususları alkışlarken, yanlışları cesurca söyleyeceğiz.

Gayemiz, karanlıkta zor görüneni bulmak, söylemek ve kalkınma yolculuğuna bir fikir tuğlası koymaktır. İlk yazımızda fikir tuğlamızı kendi böğrümüze koyalım. Trabzon’a turist, öğrenci, misafir, ticaret amaçlı gelenlerin ruhunda ‘İZ’ olarak ne bırakıyoruz? Doğa... Ya sonraki İZLER nedir? Yok denecek kadar az. Doğa sermayesi elbette bize büyük bir lütuftur ama yetmez. Doğa başlangıç olur, esas izi halk olarak biz bırakırız. Doğal güzelliklerimiz dışında, gelen konuklarımızın ruhlarında unutmayacakları güzel hatıralar ve izler bırakmalıyız. Dünyanın önemli “yok yok” şehri New York, kendine has karakteri ile “I Love New York” (New York’u Seviyorum) izi bırakıyor.

Trabzon’un ‘İZİ’ ‘TRABZON SİZİ SEVİYOR’ olsun (Trabzon Loves You). Şehre girer girmez, otelde, alışverişte, sokakta, lokantada, restoranda, kafede, dolmuşta, terminalde, havalimanında, köyde, kentte, kısaca her yerde bu izi konuklarımıza bırakmalıyız. Yarından tezi yok, gelen misafirlerin üzerinde bıraktığımız izleri analiz etmeliyiz. Alacağımız cevaplar, “Karadeniz’de Trabzon’da doğa harika, halkı doğal güzelliklerinden daha mükemmel” değilse çok çalışmalıyız. Bu izi, tişörtlere, çantalara veya buzdolabı süslerine yazarak elde edemeyiz.

Bu çalışma ancak bir başlangıç olur. Adres soran bir misafire “sağa sola dön, düz git” demek yerine; “buyurun, size eşlik edebilirim”, Dolmuşa binen birine “gidiyor” demek yerine; “sizin ineceğiz yer burası, hemen karşıya geçince göreceksiniz, iyi günler”, Turizm bilgilendirme ofisinde çalışanlar, “haritalarımız var, oradan alabilirsiniz” yerine; “en güzel haritamız bu ama alternatiflerimiz de var. Vaktiniz varsa buyurun size biraz bilgi verelim”, Havalimanında uğurlarken, “kimlik pasaport” yerine; “hoş geldiniz, kimliğinizi alabilir miyim lütfen”.

Candan bir sesle “iyi yolculuklar, tekrar bekleriz efendim” demeyi başarırsak daha güzel olacak. Memleketi ziyaret eden bazı konuklarla yaptığım değerlendirmede, istisnalar hariç Trabzon Sizi Seviyor’dan uzakta; “parayı alalım, şehri ve kültürünü kirletelim”e daha yakın durumdayız. O zaman Vira! Haydi ne duruyoruz ki; TRABZON SİZİ SEVİYOR