Parlayan yıldız Yavuz Kolej

Yavuz Kolej’in Müdürü Salih Yavuz, Ordu temsilcimiz Osman Çakmak’ın sorularını cevapladı.

17.Temmuz.2017
Parlayan yıldız Yavuz Kolej

Giresun’un eğitim sektöründeki öncü okullarından Yavuz Kolej’in Müdürü Salih Yavuz, Ordu temsilcimiz Osman Çakmak’a konuştu. Merak edilen soruları yanıtlayan Müdür Yavuz, Yavuz Kolej’in elde ettiği başarıların sırlarını ve bilinmeyenleri anlattı.

Okullarının üniversite sınavlarında çok ciddi başarılar elde ettiğini dile getiren Yavuz, “Türkiye’nin Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, KOÇ ve SABANCI gibi en değerli üniversitelerin en değerli bölümlerinde mutlaka bir Yavuz Kolej mezunu var” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli eğitim kurumlarından olan Yavuz Kolej kapılarını gazetemize açtı. Söz, Yavuz Kolej Müdürü Salih Yavuz’da... Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İlk sorum, özel okul sektöründe 20 yıldır öncü ve nitelikli bir eğitim hizmeti veriyorsunuz. Bu başarıya nasıl ulaştınız?

“Eğitim sektöründe fiziki imkânlar, okulun olanakları önemli ancak okulun öğrencilerine uygulayacağı program ve felsefe her şeyden önce gelir. Ancak bu programı ve felsefeyi oluşturmak da tek başına yeterli değildir. Bu programı uygulayacak doğru bir kadroyla işe başlamak gerekir. Karadeniz Bölgesi yetişmiş insan kaynağı anlamında çok yeterli bir bölge değil. Bu anlamda biz okulumuzda alanında güçlü, formasyonları kuvvetli, pedagojik bilgisi yeterli olan arkadaşlarımızla göreve başladık. Çok güzel bir bina yapmak, bu binaya havuz yapmak, spor salonu yapmak, tenis kortu yapmak, yeşil alan oluşturmak önemlidir ancak bu olanakları ve fırsatları öğrencilerin gelişimini olumlu etkileyecek şekilde uygulamak daha da önemlidir. Hal böyle olunca da 21. yüzyılın gereksinimlerine uygun bir şekilde çağın profilini anlayarak, doğru tespit ederek öğrencilerimize kaliteli bir eğitim vermeye çalıştık. Bunları yaparken de çağdaş bir eğitim yaklaşımını uygulamaya çalıştık. Geleneksel yöntemleri olabildiğince terk ettik.”

“Üniversite ya da TEOG sınavlarında çocuklarımızın karşısına çıkacak alanlarda ilave programlar yaptık. Akşam etütleri uyguladık. Hafta sonu kursları uyguladık ve öğrencilerimizi değişik ölçme ve değerlendirme yöntemleriyle bu süreçlere hazırlandık. Kuruluşumuzda itibaren okulumuz bu alanda hem TEOG sonuçlarında hem de üniversite sınavlarında çok ciddi başarılar elde etti. Geçen yıl itibariyle okulumuz TEOG’da Giresun’da bulunan 122 okul arasında tüm derslerde birinci oldu. Üniversite sınavlarında ise yüzde yüz yerleştirme başarısıyla çok ciddi bir başarı elde ettik. Öğrencilerimiz tıp fakülteleri, hukuk fakülteleri, mühendislik fakülteleri ve birçok değerli üniversitemizin birçok değerli bölümünde şuanda eğitim görmekte. Öyle ki biz ilk mezunumuzu 2004 yılında verdik. O yıl mezun verdiğimiz öğrencilerimiz şuanda üniversitelerini bitirdiler, doktor olan var, avukat olan var, öğretim görevlisi olan var. Hatta Amerika’da öğretim görevlisi olan mezunumuz var. Türkiye’nin Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, KOÇ ve SABANCI gibi en değerli üniversitelerinin en değerli bölümlerinde mutlaka bir Yavuz Kolej mezunu var.” “Bunun dışında akademik başarının tek başına yeterli olmadığını gördük. Akademik başarının yanında öğrencinin bireysel başarısı, sosyal başarısı ve hayata bakışı çok daha değerli. Birçok sosyal ve sportif faaliyetle öğrencilerimizin değişik becerilerinin ön plana çıkmasını sağladık. Özellikle spor alanında, yüzmede ve basketbolda okulumuz 20 yıldır çok ciddi başarılar elde etti. Yüzmede milli sporcularımız var. Basketbol takımlarımız bu yıl hem ilkokul, hem ortaokul hem de lisede Giresun şampiyonu oldular ve ortaokul ve lise takımlarımız da Karadeniz şampiyonu oldular. Bunlar öğrencilerimize öz güven ve cesaret aşılayan faaliyetler. Bununla birlikte sanatsal faaliyetlere de önem verdik. Hiçbir okulun yapmadığı, artık demode bulduğu tiyatro, şiir, edebiyat, müzik faaliyetlerini her yıl geleneksel olarak sürdürüyoruz.

TÜM KUPALARA AMBARGO KOYDUK

Elde ettiğiniz başarılar nelerdir?

“19 yıldır, basketbol ve yüzme branşlarında öğrencilerimiz yarışıyorlar. Eğitim görüyorlar. Yavuz Kolej özellikle il genelinde tüm seviyelerde kupalara ambargo koymuş vaziyette. Yavuz Kolej’in başarısını size şöyle özetleyebilirim. Giresun’da bulunan yaklaşık 180 – 200 okul içerisinde Yavuz Kolej’in tek başına aldığı kupaların toplamına diğer okulların hepsi bir araya gelseler bile erişemiyorlar. Tek başına Yavuz Kolej Giresun’daki kupaların yarısından fazlasını topladı. Bunun dışında yüzmede de iddialı bir okuluz. Mini palet branşında öğrencilerimiz başarı yakaladılar. Şuanda okulumuzda mezun olmuş öğrenciler içinde üniversitelerde milli takım bursu alan öğrencilerimiz var. Geçmişte Yavuz Kolej çatısı altında kazandıkları başarıyla hala bu bursları almaktadır. Sporu bir ders olarak değil, not olarak değil, bir yaşam tarzı ve kültür olarak çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz. Amaç öğrencimizin okul hayatı dışında da ömür boyu devam ettireceği bir kültür olsun istiyoruz.”

BİRİNİ DİĞERİNE FEDA EDEMEYİZ

Öğrencilerinizi akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif açılardan tam donanımlı yetiştirmek onları çok yönlü bireysel olarak geleceğe hazırlamak için eğitim konusundaki yaklaşımlarınız nelerdir?

“Akademik olarak öğrencilerimizi bir üst kuruma yerleştirirken önlerine çıkacak ölçme değerlendirme yöntemi çoktan seçmeli sınavlardır. Her ne kadar bunu sağlıklı bulmasak da öğrencimiz bu şekilde değerlendirildiği için biz de bu yöntemlerle çocuklarımızı üst öğretim kurumuna ve sınavlara hazırlıyoruz. Dolayısıyla burada spor, sanat, kültürel ve kulüp faaliyetlerini sürdürürken, bir taraftan da diğer sınav çalışmalarını at başı yürütmek durumundayız. Birini diğerine feda edemeyiz. Ancak öğrencilerimiz son sınıfa geldiğinde kültürel ve sportif faaliyetlere ara vermek durumunda kalıyorlar.”

İYİ BİR EĞİTİMİN TEMELİNDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ VAR

İlk eğitim ailede başlıyor, okulda ilk adımla gerçekleşiyor. Eğitimin ilk basamağı olup kritik öneme sahip olan okul öncesi eğitimi konusunda düşünceleriniz nelerdir?

“Bu konu Türkiye’de yeterince önem verilmeyen bir husus. Biz sınav odaklı bir ülke olduğumuz için maalesef eğitimi değil, öğretime odaklanan bir ülkeyiz. Bir okulun başarısı, o okul kaç tane tıp fakültesine öğrenci göndermiş, TEOG’da kaç tane öğrencisini fen lisesine göndermiş maalesef bu tip göstergelerle ölçülüyor. Biz buna öğretim diyoruz. Eğitim bambaşka bir şey. Eğitim bir davranıştır. Okul öncesi ise şu anlamda önemlidir. Çocukların zihinsel ve sosyal gelişimini yüzde 80’ini tamamladığı süreç 0-6 yaş sürecidir. Bizim ülkemizde maalesef 06 yaş sürecindeki çocuklarımız bu süreci hiçbir eğitim kuruma gitmeden tamamlamakta. Ya evde bakıcılarının ya da anneannelerin, babaannelerinin ellerinde geçirerek tamamlamakta. Ancak son yıllarda milli eğitim bakanlığının ciddi projeleri ve velilerin farkındalığının gelişmesi sonucu okullaşma oranı okul öncesinde çok arttı. İyi bir akademik eğitimin nasıl verileceğinin temelinde okul öncesi eğitimi ve davranış var. Biz öğrencilerimize ve çocuklarımıza ders çalışmayı, sorumluluğu ve bilgiye ulaşmayı öğretmedikten sonra istediğiniz kadar bilgi yükleyelim hiçbir sonuca varamayız. Eğitimdeki başarının temelinde davranış var, zihinsel ve duygusal gelişim var.”

BÖLGEMİZDE YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK

Yavuz Kolej olarak eğitimde yeni yatırımlarınız olacak mı? “2014’lere kadar özellikle Anadolu’da özel okul sektörü can çekişen bir sektördü. Okullar kapasitelerini dolduramıyorlardı. Hal böyleyken bizim gibi okulların büyüme planları maalesef ertelendi. Son üç yılda eğitim öğretim teşviki ile birlikte devletin velilere verdiği bir miktar destekle okullaşma oranı yüzde 2’lerden 7,5’lara çıktı. Büyüme planları halihazır daha yeni oluşmakta. Biz ülkemizde hızlı büyümek adına fabrikasyon eğitim vermeye başlayan kurumlar görmekteyiz. Eğitimde fabrikasyon anlayışı olmaz. Biz Yavuz Eğitim Kurumları olarak bundan sonraki hamlemizi yükseköğretimde düşünüyor ve planlıyoruz. Bununla ilgili de devletimizin Mart ayında çıkardığı bir mevzuat var. O mevzuata uygun olarak yine kendi bölgemizde yükseköğretimde yatırımlarımız olacak.”

BİZİM İMKANLARIMIZ BÖLGEMİZDE YOK

Yavuz Kolej sportif alanlarda da önemli yatırımları olan bir okul. Eğitim de, sporun yanında çok önemli olduğu için bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

“Yavuz Kolej kampüsü içinde başlı başına bir spor merkezi bulunmakta. Bu spor merkezi içerisinde, yarı olimpik kapalı havuzumuz var, kapalı spor salonumuz var, fitness salonumuz var. Öğrencilerimiz de hem kulüp faaliyetlerinde hem de beden eğitimi derslerinde bu imkânlardan yararlanmakta. Bununla birlikte bizim öğrencilerimize 20 yıldır sağladığımız imkânlar bizim bölgemizde hala sağlanabilmiş değil. Birçok yeni okul bile havuzu olmadan, doğru dürüst bir spor salonu olmadan hizmet vermekte. Biz 20 yıl önce Yavuz Kolej olarak sporun gençlerimizin bedensel ve ruhsal gelişiminde çok önemli olduğunu gördük, özel okulda olmazsa olmaz olduğunu gördük ve biz bu alana yatırım yaptık.”

BAŞARIMIZI CAMBRİDGE’E ÖLÇTÜRÜYORUZ

Eğitimde yabancı dilin önemi ve Yavuz Kolej’in bu konudaki eğitim çalışmaları nelerdir?

 “Yabancı dil öğrenilmez, yabancı dil edinilir. Biz Yavuz Kolej olarak sadece gramer dil bilgisi alanlarında değil, özellikle yazma, konuşma, okuma ve dinleme becerilerinde çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Başarımızı dışarıdan bağımsız kuruluşlara ölçtürüyoruz. Bunların başında Cambridge geliyor. Öğrencilerimizin bu alandaki yeterlilikleri yılsonunda Cambridge tarafından yapılan sınavlarla belgeleniyor.”