Hasat zamanı

08.Ağustos.2017

Şimdi fındık zamanı! Dağ taş her yer fındık ve hasat devam ediyor... Ve fındık yine değerli, yine üreticinin gözdesi. Eskiden olduğu gibi bahçesine kendi giren üretici fındığını artık kendi topluyor. Dahası çoğu üretici hasat öncesi yabani ot temizliğini dahi kendisi yapıyor. Fındık tarımında en önemli gider işçilik giderleridir ve fındık ekonomisinde bu giderler önemli bir paya sahiptir.

Son yıllarda daha çok başkalarına yaptırılan bu işçilikler; gübreleme, ilaçlama, yabani ot temizliği, bahçe gençleştirme ve yenileme, toplama, taşıma, fındığın patozla ayıklanması gibi tamamen başkalarına yaptırılırdı. Bu da fındıktan gelecek gelirin büyük kısmının aile dışına gitmesine neden olur ve fındığa zarar ettiren bir unsur olarak bakılırdı. Fındık gerçek değerini bulunca, işçilik giderleri de birlikte artış gösterdi.

Artık ciddi anlamda ekonomik katkı sağlayan fındıktan gelen gelirin daha çok ailede kalabilmesi için en azından bu işlerde üretici de aktif olarak gayret göstermeye başladı. Bunda toplama haricinde ve bakım işlerinde artış gösteren makineleşmenin de büyük katkısı var. En azından artık nerdeyse her üreticinin kendi ot biçme makinesi var. Hep yan bir gelir olarak görülen fındığın aslında yan gelir değil asıl gelir kalemi haline gelmesi fındığa olan ilgiyi daha da artıracağa benzer. Geçmişte; borçlarını, yatırımlarını, düğünlerini, geleceklerini fındığa endeksleyen üretici, yeniden fındığı hayatlarının tam merkezine koymaya başladılar.

Türkiye’nin en fazla ihraç geliri elde ettiği tarım ürünü olan fındığın geleceği artık daha fazla önemseniyor. Çünkü dünyanın bu fındığa ihtiyacı var ve fındık hala en kaliteli ve en faza fındık Türkiye'de üretiliyor. Şahsen ben de bunun farkında olan bir üretici olarak, yazdığım onlarca yazıda bunu hep dile getirmeye çalıştım.

Ve bu yıl bundan kendime de fayda sağlayabilmek ve örnek olabilmek adına bizzat bahçeye girdim. Fındık bahçemin bahçe altı temizliğini kendim yaptım. Ardından bizzat topladım ve kurutması-ayıklanması dahil bizzat kendim ilgilendim. Aile bütçesine az da olsa katkı sağlayacak olan bu uğraşımın keyfini de bizzat süreceğim tabi...

Fındık ilgi isteyen ve ilgi gösterdikçe karşılığını veren bir ürün. Üretici olarak gereken ilgiyi göstermeye ve karşılığını almaya devam etmeliyiz. Fındık bizim hayatımız ve değerli bir ürün. Bunun farkında olmaya devam etmeli ve fındığımızı eskiden olduğu gibi hayatımızın tam merkezine koymaya ve karşılığını almaya devam etmeliyiz.

Hükümet de fındığa gereken desteği ve değeri veriyor. Gerek destekleme ödemeleri gerekse iyi tarım uygulamaları son yıllarda üreticinin lehine devam ediyor. Üreticiye de tüm bu imkanları değerlendirip ürününe sahip çıkmak kalıyor. Herkese hayırlı ve bol ürünlü hasatlar...